ریاض از مکان برگزاری «اکسپو 2030» سعودی رونمایی کرد

سعودی در یک ویدیوی تبلیغاتی در توییتر، با عنوان «ریاض آماده است»، از آنچه بازدیدکنندگان از اکسپو 2030 می‌توانند انتظار داشته باشند، رونمایی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

سعودی در اوایل هفته جاری، چند ماه پیش از اینکه این پادشاهی متوجه شود که آیا برنده میزبانی نمایشگاه جهانی «ورلد اکسپو 2030» شده یا خیر، از مکان اکسپوی 2030 ریاض برای اولین بار رونمایی کرد.

به گزارش «العربیه»، سعودی هدف خود را میزبانی نمایشگاه جهانی در ریاض از 1 اکتبر 2030 تا 31 مارس 2031، با محوریت موضوع «عصر تغییر: با هم برای فردای آینده‌نگر» در نظر گرفته است.

Advertisement

در صورت موفقیت، مکان پیشنهادی سعودی حدود هفت کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و دارای یک خیابان موسوم به «حلقه جهان» است که غرفه‌های بیش از 220 کشور را به هم متصل می‌کند.

سعودی در ویدیوی تبلیغاتی جدید در توییتر، با عنوان «ریاض آماده است»، از آنچه بازدیدکنندگان از اکسپو 2030 می‌توانند انتظار داشته باشند، رونمایی کرد.

این کلیپ 39 ثانیه‌ای نمایی از شهر ریاض را نشان می‌دهد که منعکس‌کننده سفر تحول‌آفرین سعودی به کلانشهر مدرن آن است. همچنین تمرکز سعودی بر توسعه پایدار را روشن می‌کند، موضوعی که اگر پادشاهی برنده شود، موضوع اصلی «اکسپو 2030» خواهد بود.

در این ویدیو آمده است که اکسپوی ریاض، «متصل‌ترین نمایشگاه تاریخ» خواهد بود که با شریک هواپیمایی آن «ریاض ایر» (Riyadh Air)، بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به پادشاهی متصل می‌کند و بازدیدکنندگان می‌توانند در عرض پنج دقیقه از فرودگاه به سایت اکسپو 2030 بروند.

آمادگی ریاض

در ویدیوی تبلیغاتی برای این رخداد بزرگ آمده است: «ریاض امروز آماده است.»

نمایشگاه ریاض 2030 در نزدیکی فرودگاه بین المللی «ملک سلمان» برگزار می‌شود که در حال حاضر در حال توسعه است و برای بازدیدکنندگانی که وارد شهر می‌شوند به راحتی قابل دسترسی است.

بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از شبکه متروی ریاض که از تمام نقاط شهر ریاض می‌گذرد و به یکی از سه ورودی نمایشگاه و شبکه جاده‌ای مدرن متصل می‌شود، در عرض چند دقیقه به محل نمایشگاه برسند.

جلسه تصمیم‌گیری برای میزبانی اکسپو 2030 در ماه نوامبر تشکیل می‌شود. همزمان با ریاض، بوسان در کره جنوبی، رم در ایتالیا و اودسا در اوکراین برای میزبانی این رویداد رقابت می‌کنند.

پادشاهی سعودی ماه گذشته از طرح اصلی خود برای نمایشگاه جهانی طی یک پذیرایی رسمی در پاریس با حضور 179 کشور عضو دفتر بین‌المللی نمایشگاه ها (BIE) با عنوان «با هم برای فردای آینده‌نگر»، رونمایی کرد.

سطح صفر کربن

طرح‌های این رویداد در راستای تعهد کشور به دستیابی به حذف کربن و پیروی از استانداردهای بین‌المللی پایداری، از جمله جنگل‌کاری شهری، استفاده از آب تصفیه‌شده، و تامین منابع جدید انرژی است.

نوف بنت مجید المنیف، مهندس عضو تیم طرح اکسپو، در این رابطه گفت: «هدف ما در پادشاهی این است که اولین نمایشگاه دوستدار محیط زیست را سازماندهی کنیم که به سطح صفر انتشار کربن برسد.»

محل در نظر گرفته شده برای «ریاض اکسپو 2030» از منابع پاک متکی بر انرژی خورشیدی بهره می‌برد و تیم طراحان و مهندسان سعودی در حال توسعه استانداردهای بالایی برای بهره وری منابع و استراتژی‌های دقیق برای افزایش تنوع زیستی، حذف ضایعات مواد غذایی و اطمینان از مدیریت زباله‌های سبز و بازیافت آن است.

به گفته اعضای طرح، طراحی این نمایشگاه منعکس‌کننده سبک شهری باستانی، تاریخ، فرهنگ و طبیعت شهر ریاض است.

همچنین نشان‌دهنده نگرانی مشترک سعودی با بقیه جهان در مورد آب و هوا و جاه‌طلبی آن برای پیش‌بینی آینده‌ای پر از پتانسیل است.

نماد همکاری جهانی

با حدود 226 غرفه، کشورها در این نمایشگاه در کنار هم قرار خواهند گرفت که نمادی از نقش مهم پادشاهی در تسهیل همکاری‌های جهانی است.

این امر همچنین سفر بازدیدکنندگان را تسهیل می‌کند و حرکت آسان بین غرفه‌ها، میادین عمومی، امکانات فرهنگی و نوآوری، رستوران‌ها، استراحت‌گاه‌ها و مناطق پیش‌بینی شده برای انتظار را به صورت مطلوب و منعطف در حالی که مسافت‌های بسیار کوتاه را طی می‌کند، تضمین می‌کند.

این طرح بر روی توسعه نسخه‌ای از اکسپو کار خواهد کرد که در مورد حرکت بازدیدکنندگان در سایت، انعطاف پذیرترین، تعاملی‌ترین، مشارکتی‌ترین و تاکنون پایدارترین باشد.

لمیا عبدالعزیز، از اعضای تیم طرح اکسپو 2030 ریاض، به اعضای BIE گفت: «ما مطمئن هستیم که یک تجربه استثنایی برای بازدیدکنندگان نمایشگاه ارائه می‌کنیم.»

او افزود: «ما همچنین بر روی امکان مشارکت کامل و متوازن با ارزش افزوده برای همه کشورهای شرکت‌کننده کار خواهیم کرد و تجربه بی‌سابقه‌ای با کیفیت بالا برای بیش از 40 میلیون بازدیدکننده ارائه خواهیم کرد.»

علاوه بر این، بازدیدکنندگان از نمایشگاه می‌توانند در راهروهای کاملاً سایه‌دار با طرح‌های الهام گرفته از میراث معماری ریاض قدم بزنند.

اکسپوی ریاض 2030 همچنین دارای یک واحه سبز مدرن در یکی از شاخه‌های «وادی السولای» است که از محل نمایشگاه می‌گذرد.

نقطه عطف

به گفته مهندسان و طراحان این تیم، نقطه عطفی در قلب نمایشگاه ریاض 2030 ساخته خواهد شد که بر روی 195 ستون به‌عنوان نمادی از کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه ساخته شده است.

سه غرفه که هر کدام نشان‌دهنده موضوعات فرعی نمایشگاه «بهروزی برای همه»، «فعالیت برای تغییرات اقلیمی» و «فردای متفاوت» هستند، اطراف این مکان دیدنی را احاطه کرده‌اند.

این نمایشگاه همچنین مکانی را برای تغییر مشارکتی (C3) به نمایش می‌گذارد، منطقه‌ای که نوآوری و خلاقیت را در طول سفر هفت ساله منتهی به نمایشگاه ریاض و پس از آن در نمایشگاه 2030 هدایت می‌کند.

هدف C3 نشان دادن این است که چگونه همکاری بین درخشان‌ترین ذهن‌ها در نوآوری‌های علمی، اجتماعی و فکری می‌تواند تغییراتی که آینده ما را شکل خواهد داد، تسریع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید