استقبال از حجاج عمره و روزه داران روز عاشورا در مسجد الحرام و مسجد النبی

مقدمات اقامه نماز جمعه برای پذیرایی از نمازگزاران و هدایت آنها به مکان‌های تعیین شده و ساماندهی روند حرکت با نظارت نیروهای امنیتی فراهم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره کل امور حرمین (مسجد الحرام و مسجد النبی) در مکه و مدینه، از آمادگی تمامی دستگاه‌ها و ادارات وابسته برای پذیرایی از حجاج عمره، روزه داران و قاصدان به این دو مکان مقدس در روز عاشورا و همچنین اقامه نماز جمعه خبر داد.

بنا به این بیانیه، همه امکانات و نیروی انسانی برای آماده‌سازی خدمات مسجد النبی و تداوم اجرای طرح‌های عملیاتی خدمات‌رسانی برگرفته از تجارب انباشته همه بخش‌های میدانی، برای پذیرایی از حضار و فراهم آوردن محیط عبادی متناسب با فضیلت این روز بزرگ، در نظر گرفته شده است.

مقدمات اقامه نماز جمعه شامل تجهیز 9 هزار دستگاه خودروی معمولی و برقی واستقرار راهنمایان در ورودی های مسجد النبی برای پذیرایی از نمازگزاران و هدایت آنها به مکان‌های تعیین شده و ساماندهی روند حرکت با نظارت نیروهای امنیتی فراهم شده است.

علاوه بر استفاده از فناوری مدرن و روش‌های هوش مصنوعی برای عملیات استریل‌سازی و ضدعفونی از طریق 11 ربات‌ استریلیزاسیون (تمیزکار) هوشمند، 20 دستگاه‌ بایوکر برای استریل کردن هوا و سطوح به طور همزمان، 600 دستگاه خودکار برای استریل کردن دست‌ها، و محیط داخل و بیرون مسجد، همراه با آماده‌ سازی سرویس‌های بهداشتی با بیش از (70) هزار لیتر دستگاه ضدعفونی کننده، به کار گرفته شده است.

طبق این بیانیه، با وجود 200 ناظر سعودی بر 4000 کارگر زن و مرد، عملیات شستشوی مسجد الحرام به میزان 10 بار در روز و تهیه و توزیع 7 هزار بطری آب زمزم توسط 800 كارگر، علاوه بر توزيع 4500 ظرف آب زمزم در سراسر مسجد انجام خواهد شد.

اداره کل امور حرمین همچنین تمامی اقدامات ایمنی مانند پله‌های برقی، آسانسورها، سیستم‌های اطفای حریق، سیستم‌های هشدار، مسیرهای عابران پیاده، طرح‌های اضطراری، نوسانات جوی را مورد بررسی قرار داده است.

علاوه بر آن، اداره کل امور حرمین، از وجود برنامه‌ای برای پاسخگویی به پرسشگران در مسجد الحرام برای معرفی فواید روزه داری روز عاشورا و آموزش امور شرعی و انجام مناسک مربوط به این روز خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید