دانشمندان هسته‌ای اسرائیل در اعتراض به اصلاحات قضایی تهدید به استعفا کردند

رسانه‌های اسرائیلی: بحث بر سر افراد موثر در توان هسته‌ای اسرائیل و همچنین 10 دانشمندی است که توانمندی‌های هسته‌ای کشور را بر دوش دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که بحران تصویب اصلاحات جدید قضایی در اسرائیل همچنان ادامه دارد، جمعی از دانشمندان ارشد هسته‌ای اسرائیل در اعتراض به تصویب این اصلاحات در کنست، تهدید کردند که از سمت خود کناره‌گیری کرده و استعفا می‌کنند.

رسانه‌های اسرائیلی در گزارشی اعلام کردند که «بحث بر سر افراد موثر در توان هسته‌ای اسرائیل و همچنین 10 دانشمندی است که توانمندی‌های هسته‌ای کشور را بر دوش داشته و متخصصان هسته‌ای مسئول توسعه قابلیت‌های هسته‌ای اسرائیل هستند. گفت‌وگو میان آنها در هفته‌های اخیر در خصوص درست‌بودن ادامه خدمت به دولت، گسترش یافته است.»

بر اساس این گزارش، هرکدام از آنها تصمیم خود را خواهد گرفت و صحبت بر سر یک تصمیم جمعی نیست، بلکه آنها در حال رایزنی با یکدیگر هستند.

این گزارش افزود: «مذاکره همچنان میان این دانشمندان و مسئولان قبلی این مناصب و همچنین با روسای جامعه علمی-نظامی اسرائیل در جریان است و هنوز این موضوع را با مسئولان در میان نگذاشته‌اند.»

خشم و اعتراض

کنست اسرائیل روز گذشته اولین پیش‌نویس قانون اصلاحات قضایی را تصویب کرد که اختیارات دیوان عالی را در این کشور محدود می‌کند. این امر اعتراض بیشتر اسرائیلی‌ها به دنبال داشت که این اقدام را تهدیدی برای روند دموکراسی کشور می‌دانند.

رهبران اعتراضات اسرائیل تاکید دارند که اگر دولت به این رویکرد ادامه دهد، هزاران نفر از نیروهای ذخیره داوطلب، ممکن است از خدمت امتناع ورزند.

افسران ارشد پیشین نیز هشدار دادند که در این صورت، آمادگی اسرائیل برای ورود به جنگ ممکن است به خطر بیفتد.

متن این پیش‌نویس، مورد حمایت 64 نماینده ائتلاف حاکم به ریاست بنیامین نتانیاهو از مجموع 120 نماینده پارلمان قرار گرفت ولی نمایندگان اپوزیسیون، ضمن ابراز مخالفت خود با رای‌گیری که با محکومیت گسترده مردمی مواجه شد، آن را تحریم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید