«واشینگتن پست»: اصلاحات قضایی امنیت اسرائیل را تهدید می‌کند

تصویب لایحه إصلاحات قضایی، صرفا گام نخست کابینه ائتلافی نتانیاهو است و او در نظر دارد، کمیته گزینش قضات را به کنترل خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تداوم تظاهرات در خیابان‌های شهر قدس علیه لایحه پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای محدود کردن اختیارات قضات که به گفته مخالفان او، باعث تضعیف دموکراسی در اسرائیل خواهد شد، بحران در این کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش «واشینگتن پست»، آمریکا بارها در خصوص پیآمدهای مترتب بر تصویب این لایحه به نتانیاهو هشدار داده و به طور جدی خواهان مذاکره او با اپوزیسیون شد اما این اصرار واشینگتن به جایی نرسید.

تنگنای بزرگ

در این گزارش آمده است که نتانیاهو در تنگنای بزرگی قرار گرفته، چراکه تصویب این لایحه در کنست که برخی از اختیارات دیوان عالی را محدود می‌کند، عملاً توانایی دادگاه عالی را برای لغو تدابیری که آن‌ها را «غیر منطقی» می‌داند، از میان می‌برد.

بر اساس این گزارش، این کار صرفا گام نخست کابینه ائتلافی نتانیاهو است و او در نظر دارد، کمیته گزینش قضات را به کنترل خود درآورد.

با توجه به این که نظام قضایی دیگر از ثقلی برابر با قوه مجریه برخوردار نیست، این امر راه را برای تحق اهداف گسترده‌ای باز می‌کند که خطرات بزرگی را در پی داشته و امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد.

تصویب این لایحه همچنین اختلافات در بدنه سیاسی عمیقاً از هم گسیخته اسرائیل را افزایش داده و روابط تل‌آویو با آمریکا را که بارها خواستار امتیازدهی دولت نتانیاهو شده، دچار تیرگی خواهد کرد.

قانونگذاران اسرائیلی دوشنبه، یک بند اصلی در طرح بحث برانگیز اصلاحات قضایی را تصویب کردند که هدف آن، محدود کردن اختیارات دیوان عالی است.

امروز همزمان با شور سوم و نهایی کنست در مورد این لایحه که مخالفان، آن را تهدیدی برای دموکراسی و حاکمیت قانون و دخالت در استقلال قوه قضاییه می‌دانند، اسرائیل شاهد تظاهرات گسترده در سراسر کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید