میزان تأثیرگذاری برنامه پهپادی ایران در سیاست خارجی این کشور

طبق پژوهش «موسسه بين المللى مطالعات ايران» نشان می‌دهد برخی دیدگاهها، پیشرفت برنامه پهپادی ایران را به عنوان یک «تهدید بزرگ» قلمداد می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید توسط «موسسه بين المللى مطالعات ايران» درباره میزان تأثیرگذاری برنامه پهپادی ایران در سیاست خارجی این کشور نشان می‌دهد که نهادهای نظامی و اطلاعاتی بین‌المللی و منطقه‌ای ارزیابی‌ها و دیدگاههای متفاوتی درباره این برنامه ارائه داده‌اند.

طبق این پژوهش، برخی دیدگاهها، پیشرفت برنامه پهپادی ایران را به عنوان یک «تهدید بزرگ» قلمداد می کنند. اما برخی دیگر بر این باورند که تهران در مورد توانمندی خود در زمینه فناوری پهپادی در تبلیغات گسترده رسانه ای بزرگ نمایی کرده است.

نویسنده پژوهش دکتر حمدی بشیر، پژوهشگر مسائل امنیت منطقه‌ای، با اشاره به اینکه سازمان اطلاعات امریکا در سال 2019 میلادی برنامه پهپادی ایران را «سریع ترین پیشرفت در زمینه توانمندی هوافضای ایران» دانست، افزود: ژنرال کنت مکنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا در آوریل 2021 میلادی در گزارش خود به مجلس سنای امریکا به این مطلب اشاره کرد که ریز پرنده ها و پهپادهای در اندازه متوسط که ایران و بازوهای نیابتی آن استفاده می کنند، «یک تهدید تازه و بغرنجی برای نیروهای ما و نیروهای همپیمان ما به شمار می رود.»

بنا به این پژوهش، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تنها امتیازی که تهران در تولید این پهپادها دارد این است که تولید آنها در مقایسه با پهپادهای امریکایی، ترکیه ای و یا اسرائیلی بسیار کم هزینه تر است.

نویسنده معتقد است که «ایران در تلاش است با استفاده از برنامه پهپادی خود معادله قدرت در منطقه را تغییر دهد، مخصوصا که اکنون رقبای منطقه ای ایران یعنی ترکیه و اسرائیل به توسعه توان پهپادی همت گماشته‌اند.»

به گفته دکتر حمدی بشیر، ایران از برنامه پهپادی خود «اهداف تبلیغاتی و بازدارندگی» را دنبال می کند و می‌افزاید: «برنامه پهپادی ایران برای نظام ایران نقش تبلیغاتی دارد یعنی آوازه و پرستیژ سیاسی نظام را بالا برده و گفتمان ملی ایران را تقویت می کند.»

در این پژوهش آمده است که برخی کارشناسان در اینکه تحریمهای آمریکا بتوانند مانع توسعه توان پهپادی ایران شوند، تردید دارند. علی رغم اینکه امریکا نهادهایی چون سازمان «قدس»، شرکت «صنایع هواپیمایی»، شرکت هواپیماسازی «فجر» و صنایع حمایتی و بازسازی بالگردهای ایرانی و صنایع هواپیمایی ایران را تحریم کرده است، اما بخش هواپیماسازی و صنعت پهپادی ایران همچنان به توسعه و پیشرفت خود ادامه می دهند.

با این حال، بشیر می‌گوید نتایج برخی پژوهشها حکایت از آن دارد که توانمندی ایران در زمینه صنعت پهپادی همچنان محدود است و ایران قادر نیست از پهپادهای پیشرفته با همان کیفیت اصلی کپی برداری کند.

نویسنده افزوده که برخی گمانه زنی های سیاسی از این امر حکایت دارند که در جریان استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ با اوکراین، نقاط ضعف صنعت پهپادی ایران آشکار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید