پارلمان اسرائیل سرانجام اختیارات دادگاه عالی را محدود کرد

معترضان به طرح اصلاحات قضایی در اسرائیل برای اعتصابات سراسری فراخوان دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران اسرائیلی، دوشنبه 2 مرداد، بخش مهمی از طرح جنجالی دولت راست‌گرای ائتلافی نتانیاهو، برای تغییر و محدود‌کردن اختیارات سیستم قضایی این کشور را تصویب کردند.

تصویب این بخش از اصلاحات قضایی توسط اعضای کنست در حالی صورت می‌گیرد که اعتراض‌های گسترده‌ به این طرح، شکاف‌های بی‌سابقه‌ای را در جامعه اسرائیل آشکار کرده است.

کنست اسرائیل با اکثریت 64 رای موافق این بخش از طرح اصلاحات قضایی را از تصویب گذراند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این رای‌گیری پس از یک جلسه طوفانی انجام شد که در آن قانونگذاران مخالف، با سر دادن شعار«شرم»، به نشان اعتراض از جلسه خارج شدند.

تصویب این بخش از اصلاحات قضایی نشان‌دهنده عزم نتانیاهو و متحدان راست افراطی او برای پیشبرد رویکردی است که بنا به باور مخالفان روابط اجتماعی اسرائیل را سست و انسجام ارتش قدرتمند آن را متزلزل کرده و بارها نگرانی واشینگتن، نزدیکترین متحد تل‌آویو را برانگیخته است.

این طرح به دنبال بازنگری کلی و تغییرات گسترده با هدف محدود کردن اختیارات قوه قضائیه است، از محدود کردن قدرت دیوان عالی در به چالش کشیدن تصمیمات پارلمان گرفته تا تغییر شیوه انتخاب قضات. نتانیاهو و متحدانش می‌گویند که این تغییرات برای محدود کردن اختیارات قضات منتخب، لازم است.

معترضان که از بخش وسیعی از جامعه اسرائیل آمده‌اند، این اصلاحات را «تصاحب قدرت» ناشی از نارضایتی‌های شخصی و سیاسی نتانیاهو که به اتهام فساد محاکمه می‌شود و نیز شرکای او، می‌دانند.

طبق مصوبه روز دوشنبه پارلمان اسرائیل، قضات دیگر نمی‌توانند تصمیمات دولتی را تحت بند «غیرمعقول»، لغو کنند.

به گزارش«آسوشیتدپرس»، یاریو لوین، وزیر دادگستری و معمار این طرح، پس از تصویب آن گفت که پارلمان «اولین گام را در یک روند مهم تاریخی» برای بازنگری قوه قضاییه برداشته است.

فراخوان اعتصاب

اکنون انتظار می‌رود اعتراضات گسترده‌تری صورت گیرد.

همزمان به تصویب بخش عمده این طرح معترضان به اصلاحات قضایی در اسرائیل برای اعتصابات سراسری فراخوان دادند.

گروه‌های مردمی و نهادهای جامعه مدنی، بلافاصله اعلام کردند که قانون جدید را در دادگاه عالی به چالش خواهند کشید.

جنبش اعتراضی مردمی این رأی‌گیری را محکوم و اعلام کرد که «دولت افراط‌گرایان نتانیاهو عزم خود را جزم کرده تا با ایدئولوژی حاشیه‌ای خود، گلوی میلیون‌ها شهروند را فشار دهد.»

در بیانیه این جنبش آمده است:«هیچ‌کس نمی‌تواند میزان آسیب و تحولات اجتماعی پس از تصویب این قانون را پیش‌بینی ‌کند.»

پیش از این، تظاهرکنندگان که بسیاری از آنها احساس می‌کنند پایه‌های دموکراسی کشورشان با این طرح دولتی در حال فرسایش است، خیابانی را که منتهی به مجلس می‌شد، بستند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و برخی پمپ بنزین‌ها نیز به نشانه اعتراض، دست از کار کشیدند.

با تشدید فشارها بر نتانیاهو، هزاران تن از نیروهای ذخیره نظامی از خدمت در حکومتی که به نظر آنها کشور را در مسیر دیکتاتوری قرار می‌دهد، خودداری کرده‌اند.

تاثیر بر توانمندی ارتش

این حرکات باعث ترس از به خطر افتادن آمادگی ارتش شده است.

پیش از رای‌گیری روز دوشنبه، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اعلام کرد:«ما به سمت فاجعه پیش می‌رویم.»

این رای، تنها چند ساعت پس از مرخص شدن نتانیاهو از بیمارستان، جایی که ضربان‌ساز الکتریکی را در قلب او کار گذاشته بودند، صادر شد. بستری شدن ناگهانی نتانیاهو در بیمارستان، چرخش سرگیجه‌آور دیگری را به مجموعه رویدادهای دراماتیکی که از نزدیک در واشنگتن دنبال می‌شود، اضافه کرد.

هشدار آمریکا

دولت بایدن بارها علیه دولت نتانیاهو و طرح بازنگری آن موضع‌گیری کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر روز یکشنبه در بیانیه‌ای که سایت خبری «اکسیوس» آن را منتشر کرد، نسبت به پیشبرد تغییرات قانونی که باعث ایجاد اختلافات زیادی شده است، هشدار داد.

او به این سایت گفت:«با توجه به طیف وسیعی از تهدیدها و چالش‌هایی که در حال حاضر اسرائیل با آن مواجه است، عجله برای رهبران اسرائیل منطقی نیست، تمرکز باید روی وفاق مردم و دستیابی به اجماع باشد».

انتقاد از عملکرد اسرائیل در کرانه باختری

بایدن همچنین از اقدامات تنش‌آمیز دولت نتانیاهو و گسترش شهرک‌سازی و تعمیق و تداوم اشغال کرانه باختری توسط اسرائیل، انتقاد کرد.

طرف‌های این درگیری، تاکنون‌ از اشاره به اشغال 56 ساله سرزمین‌هایی که فلسطینیان به دنبال ایجاد کشور مستقل مورد انتظار خود در آن هستند-توسط اسرائیل- پرهیز کرده‌اند، زیرا بیم آن دارند که این موضوع باعث دور شدن حامیانشان شود.

اما منتقدان، این موضوع را به عنوان لکه‌ای بزرگ بر ادعای لیبرال دموکراسی بودن اسرائیل، توصیف و معترضان را متهم می‌کنند که نقطه کور مهمی در مبارزه خود دارند.

گزارش‌ها حاکی است، در حالی که قانونگذاران پارلمان درباره تصویب این طرح جنجالی بحث می‌کردند، ده‌ها هزار نفر برای راهپیمایی‌های گسترده در جهت مخالف و موافق این طرح، در خیابان‌ها گرد آمدند.

معترضان با کوبیدن بر طبل و بوق‌زدن، خیابان منتهی به پارلمان اسرائیل یا «کنست»را مسدود کردند و پلیس برای عقب راندن آنها از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

جنبش اعتراضی در اسرائیل اعلام کرد که یکی از رهبران آن بازداشت شده است.

در همین حال، حامیان نتانیاهو در مرکز تل آویو که معمولاً محل تظاهرات ضددولتی است، ازدحام کردند.

نتانیاهو پس از فشار شدید معترضان و اعتصابات کارگری که پروازها را متوقف و بخش‌هایی از اقتصاد را تعطیل کرد، اصلاحات قضایی اساسی را در ماه مارس متوقف کرد.

پس از اینکه مذاکرات برای یافتن یک مصالحه در ماه گذشته با شکست مواجه شد، او گفت که دولتش بر اصرار خود برای اجرای اصلاحات اساسی ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم