پارلمان اسرائیل بررسی نهایی لایحه اصلاحات قضایی را آغاز کرد

پیش‌بینی می‌شود که لایحه إصلاحات قضایی، شامگاه دوشنبه (فردا) از تصویب کنست بگذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اسرائیل، یکشنبه یکم مرداد گزارش دادند که کنست در بحبوحه موجی از اعتراضات گسترده در سراسر کشور، بررسی نهایی لایحه مربوط به اجرای اصلاحات در سیستم قضایی را آغاز کرد.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، انتظار می‌رود این لایحه شامگاه دوشنبه (فردا) تصویب شود.

این قانون جدید، اختیارات دیوان عالی را محدود کرده و از اعتراض به تصمیمات اتخاذشده توسط دولت که دادگاه عالی آن را غیرمنطقی می‌داند، جلوگیری می‌کند.

به نوشته این روزنامه، قرار است رای‌گیری در شور دوم این لایحه از فردا دوشنبه، ساعت 14 به وقت محلی آغاز شود و پس از آن، رای گیری در شور سوم و نهایی تا ساعت 18 فردا انجام شود.

اپوزیسیون اسرائیل تاکید دارد که دولت به دنبال سلب اختیارات از قضات دیوان عالی و همچنین کاهش اختیارات آن برای لغو قوانینی است که غیرقانونی تشخیص داده و به کنست امکان می‌دهد، تصمیمات دیوان عالی را رد کند.

اصلاحات پیشنهادی همچنین به جای سیستم کنونی که بر اساس آن، قضات از سوی کمیته‌ای مرکب از 9 قاضی به نمایندگی از احزاب متعدد در داخل و خارج از دولت انتخاب می‌شوند، دولت را از اختیارات بیشتر در انتصاب قضات برخوردار می‌سازد.

اعتراضات گسترده

این در حالی است که بیش از 550 هزار نفر اسرائیلی، شنبه با تجمع در تل‌آویو و در نزدیکی پارلمان در شهر قدس، اعتراضات علیه لایحه بحث‌برانگیز اصلاحات قضایی را پیش از رأی‌گیری نهایی درباره یک بند کلیدی در این لایحه در اوایل هفته آینده، تشدید کردند.

این اعتراض‌ها برای بیست و نهمین هفته متوالی شهرهای بئرالسبع، هرتسلیا و کفرسابا را با حضور تمامی گروه‌های سیاسی و اجتماعی از چپ و راست، فعالان صلح و نیروهای ذخیره نظامی در برگرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید