«پزشکان بدون مرز» از حمله به کارکنان خود در خارطوم خبر داد

مدیر اورژانس «پزشکان بدون مرز» سودان گفت جان کارکنان ما که برای انجام اقدامات امدادی حضور دارند نباید به خطر بیفتد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع وارد چهارمین ماه خود شده است، افزایش خشونت علیه کارکنان بخش بهداشتی در خارطوم، معدود بیمارستان‌هایی که هنوز باز هستند را تهدید می‌کند.

سازمان «پزشکان بدون مرز» پس از ضرب و شتم و شلاق خوردن کارمندان این سازمان توسط مردان مسلح در پنجشنبه 29 تیر، نسبت به وخامت وضعیت در سودان هشدار داد.

این سازمان در بیانیه خود آورد که تیم اعزامی آن در فاصله 700 متری بیمارستان ترکیه، یکی از دو بیمارستان فعال در جنوب خارطوم هدف حمله قرار گرفت.

بیانیه با اعلام این که این تیم احتمالا نتواند حضور خود در بیمارستان برای انجام عمل‌های جراحی و درمان بیماری‌های مزمن را تداوم بخشد، آن هم در شرایطی که روزانه پذیرای حدود 15 نفر از زخمی‌های درگیری بوده، تاکید شده است: «با وجودچنین شرایطی ادامه فعالیت غیرممکن است.»

کریستوف گارنیه، مدیر اورژانس «پزشکان بدون مرز» سودان نیز با اشاره به لزوم عدم تعرض به پرسنل پزشکی برای نجات جان مردم، گفت: «جان کارکنان ما که برای انجام اقدامات نجات‌بخش، حضور دارند، نباید به خطر بیفتد. اگر این شرایط تداوم یابند، متاسفانه حضور ما در بیمارستان ترکیه به‌زودی غیرممکن خواهد شد.»

سازمان «پزشکان بدون مرز» تاکید کرد، تیمش هدف حمله فیزیکی مردانی قرار گرفت که خواستار عدم حضور این سازمان در خارطوم هستند.

بر اساس گزارش «اینسکیوریتی اینسایت»که حملات به سیستم‌های بهداشتی در منازعه سودان را دنبال می‌کند، دست‌کم 9 حمله به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی یا بیمارستان‌ها در سودان در فاصله 28 ژوئن تا 11 جولای رخ داده است.

این گزارش، مرگ دست‌کم هشت نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان و همچنین غارت و سوزاندن تاسیسات طی این بازه را ثبت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید