انبوه معترضان عراقی در اعتراض به سوزندان قرآن‌ در سوئد وارد بغداد شدند

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که تعرض به سفارت پادشاهی سوئد در بغداد نباید تکرار شود و با هرگونه اقدام مشابه برخورد قانونی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود محکومیت‌های بین‌المللی، بازتاب دو حادثه قرآن‌سوزی و لگدزدن به آن در استکهلم، متوقف نشده است.

به‌رغم تصمیم دولت عراق مبنی بر اخراج سفیر سوئد از خاک خود، فراخواندن کاردار عراق در سوئد و اعلام ممنوعیت تعامل با تمامی شرکت‌های سوئدی، وزارت خارجه عراق، شنبه 31 تیر اعلام کرد که اجازه تکرار حمله به سفارت سوئد در بغداد پس از یورش و آتش‌زدن سفارت این کشور را نخواهد داد.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «تعرض به سفارت پادشاهی سوئد در بغداد، اقدامی است که نباید اجازه تکرار آن را داد و با هرگونه اقدام مشابه برخورد قانونی می‌شود.»

الصحاف همچنین ضمن تاکید بر پایبندی عراق به کنوانسیون وین در مورد تنظیم روابط دیپلماتیک میان کشورها، خاطرنشان کرد که دولت عراق، مسئول تامین حفاظت و امنیت کارکنان دیپلماتیک شاغل در تمامی دفاتر نمایندگی است.

از سویی، انبوهی از تظاهرکنندگان که بیشتر آنها از جریان صدری هستند، شنبه در اعتراض به سوزاندن قرآن و پرچم عراق در سوئد، در بغداد تجمع کردند.

هواداران یک گروه افراطی در سوئد، پرچم عراق و قرآن را بر روی زمین انداخته و لگدکوب کردند و اهانت به قرآن را به صورت زنده از طریق حساب کاربری گروه خود در «فیس‌بوک» نشر دادند که خشم گسترده‌ای را برانگیخت.

پیش از این، تظاهراتی در پنج‌شنبه گذشته در مقابل سفارت سوئد در بغداد در اعتراض به قرآن‌سوزی در استکهلم به راه افتاد و معترضان، سفارت را به آتش کشیدند که باعث شد این سفارت، درهای خود را به روی مراجعه‌کنندگان ببندد.

دولت عراق هم قطع کامل روابط دیپلماتیک با سوئد را به‌دلیل موافقت این کشور با سوزاندن قرآن و پرچم عراق در استکهلم اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید