ادامه اعتراضات در اسرائیل؛ گالانت به‌شدت از نتانیاهو انتقاد کرد

رهبر اپوزیسیون در کنست چهارشنبه گذشته خواستار مذاکره درباره طرح اصلاح نظام قضایی با مدیریت رئیس جمهوری اسرائیل برای رسیدن به حلی توافقی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از امتناع بیش از هزار پرسنل ذخیره نیروی هوایی اسرائیل از انجام خدمت نظامی، یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور خواستار به تعویق انداختن تصویب طرح جنجالی اصلاح نظام قضایی در کنست شد.

کانال 12 تلویزیون اسرائیل، شامگاه جمعه 30 تیر اعلام کرد که گالانت خواستار توقف بررسی لایحه مذکور شده است.

گالانت پس از امتناع صدها خلبان نظامی و سربازان ذخیره از ادای خدمت در اعتراض به لایحه اصلاح نظام قضایی، شرایط اسرائیل را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، جمعه اعلام کرد که 1142 خلبان و پرسنل نیروی هوایی اسرائیل از انجام خدمت نظامی خودداری کردند.

سربازان ذخیره در طوماری خواستار توقف طرح اصلاح نظام قضایی شده و تاکید کردند که برای اصلاح قوه قضائیه باید استقلال این قوه، توافق میان نیروهای سیاسی و اعتماد همه گروه‌های مردمی مدنظر گرفته شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پنج‌شنبه تصریح کرد که تلاش‌هایی برای رسیدن به توافقی پیرامون تعدیل طرح اصلاح نظام قضایی در جریان است که احتمالا پارلمان در هفته آینده این تعدیلات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نتانیاهو در جمع خبرنگاران گفت که حتی اگر این تلاش‌ها به ثمر نرسد، دولت ائتلافی او آماده گفت‌وگوهای بیشتر با اپوزیسیون در کنست است.

نظر مخالفان

از سویی، بنی گانتز، رهبر اپوزیسیون در کنست چهارشنبه گذشته خواستار مذاکره درباره طرح اصلاح نظام قضایی با مدیریت رئیس جمهوری اسرائیل برای رسیدن به حلی توافقی شده بود.

بنا به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، احتمالا پارلمان این کشور روز دوشنبه بخشی از طرح مذکور را تصویب می‌کند.

بخشی که قرار است کنست آن را تصویب کند، دادگاه عالی اسرائیل را از حق ابطال تصمیم‌ها و انتصابات دولتی محروم می‌کند.

موافقان تاکید دارند که طرح اصلاح نظام قضایی باعث ایجاد توازن میان قوا خواهد شد اما مخالفان بر این باورند که طرح مذکور قدرت قوه قضائیه را کاهش می‌دهد و اصل نظارت قوا بر یکدیگر را نقض می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید