عراق: شبکه‌های یکپارچه ایران و سوریه مواد مخدر را به عراق قاچاق می‌کنند

وزیر کشور عراق: موافقت هیئت وزیران برای اختصاص 10 میلیارد دینار عراقی را برای ساخت پاسگاه‌هایی در سلیمانیه در مرز با ایران گرفتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سپهبد عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق شبکه‌هایی یکپارچه از ایران و سوریه را به قاچاق مواد مخدر به داخل خاک کشورش متهم کرد.

الشمری جمعه 30 تیر در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «العربیه» با تاکید بر ضرورت هماهنگی میان کشورهای همسایه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت: «عملیات‌هایی پیش رو داریم که تاثیر زیادی بر فروشندگان مواد مخدر خواهد گذاشت».

وی ادامه داد: «چند روز پیش یک قاچاقچی بین‌المللی را دستگیر کردیم و با بازجویی از او توانستیم به کارگاه تولید مواد مخدر در جنوب کشور برسیم».

او همچنین با اشاره به منافع و سود هنگفت حاصل از تجارت و قاچاق مواد مخدر، مبارزه با آن را جنگی علنی‌ و طولانی دانست.

الشمری نیز به جهشی کیفی در کشف و ضبط مواد مخدر و دستگیری مصرف‌کنندگان و سوداگران مواد مخدر اشاره کرد.

مرز ایران و ترکیه

در ادامه وزیر کشور عراق درباره مرز با ایران صحبت کرد و گفت: «موافقت هیئت وزیران برای اختصاص 10 میلیارد دینار برای ساخت پاسگاه‌هایی در سلیمانیه در مرز با ایران را گرفتیم».

او ضمن اشاره‌ به دوبار دیدار خود با وزیر کشور ایران و توافق برای کنترل مرزهای دو کشور، افزود: «مرزهای ما با ایران در واسط، دیاله و میسان است. برج‌سازی را در آنجا به پایان رسانده‌ایم و روال کار ما خوب است».

الشمری در ادامه گفت: مرز عراق و سوریه به طول 620 کیلومتر است و به دلیل موانعی که در آن ایجاد شده در زمینه قاچاق مواد مخدر بهترین است و در حال ساخت دیوارهای بتنی هستیم که تا الان به 70 کیلومتر رسیده‌ایم و افزایش خواهیم داد».

این وزیر عراقی همچنین گفت: «ساخت 15 پاسگاه در نوار صفر مرزی با ترکیه را آغاز کردیم که طی دو ماه آینده نیروهای گارد مرزی با تعداد زیادی نیرو تقویت می‌شوند».

محدود کردن سلاح در دست دولت

در مورد اوضاع امنیتی، وزیر کشور عراق با اشاره به افزایش شاخص امنیتی در این کشور، تاکید کرد که پیشرفت‌ بزرگی در این زمینه حاصل شده است.

وی گفت که کمیته عالی انحصار سلاح در دست دولت به کار خود خود ادامه می‌دهد و برای جلوگیری از رسیدن سلاح‌های نیروهای امنیتی به دست غیرنظامیان و استفاده از آنها در مقاصد دیگر غیر وظیفه‌ای، رمزگذاری خواهد شد.
الشمری همچنین گفت: «روند محدود کردن سلاح به دست دولت ادامه دارد‌ و ما در مقابل کسانی که علیه دولت دست به سلاح می‌برند و به‌دنبال مختل کردن امنیت هستند، بی‌کار نخواهیم نشست.

«داعش» فاقد پایگاه‌ اجتماعی‌

در مورد پرونده «داعش»، الشمری تاکید کرد که این گروه «تروریستی» تمام پایگاه‌های اجتماعی و همه مناطقی را که در آن حضور داشت از دست داده‌ و اکنون بقایای آن تحت تعقیب هستند.

وی با بیان اینکه گروه داعش تهدیدی علیه منافع و جان همه مردم عراق است، به وجود همکاری نیرو‌‌های مرزبانی کشورش و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش برای تجهیز مرزها به تجهیزات و برخی سامانه‌های نظارتی اشاره کرد.

وی همچنین اشاره کرد که ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در فرماندهی عملیات مشترک برای ارائه مشاوره و حملات مستقیم علیه داعش حضور دارد.
عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق همچنین در سخنان خود به هماهنگی با اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت که این منطقه در زمینه تبادل اطلاعات و تحویل دادن افراد تحت تعقیب با دولت فدرال در بغداد پیشرفت خوبی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید