پیوستن نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل به معترضان طرح اصلاح نظام قضایی

لایحه اصلاح نظام قضایی که توسط دولت نتانیاهو به عنوان تندروترین دولت تاریخ اسرائیل مطرح شده است، درصدد کاهش قدرت قوه قضائیه به سود قوه مقننه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ده‌ها نیروی ذخیره ارتش اسرائیل، شامگاه چهارشنبه 28 تیر در تل‌آویو، پایتخت این کشور طوماری را امضا کردند که بر مبنای آن از «خدمت داوطلبانه» به‌دلیل اعتراض به طرح لایحه اصلاح نظام قضایی سر باز می‌زنند.

همزمان، صدها سرباز ذخیره در تظاهراتی در تل‌آویو حضور یافتند و دولت اسرائیل را تهدید کردند که در صورت اصرار بر تصویب لایحه مذکور به طور داوطلبانه خدمت نخواهند کرد.

خبرگزاری «رویترز» نیز از دریافت نامه 300 پزشک نظامی خبر داد که در اعتراض به لایحه اصلاح نظام قضایی از توقف خدمت در ارتش اسرائیل سخن گفته‌اند.

رویترز همچنین نامه 750 سرباز ذخیره وابسته به واحد عملیات ویژه ارتش اسرائیل را منتشر کرد که اظهار داشته‌اند در اعتراض به لایحه مزبور در ارتش خدمت نخواهند کرد.

یک افسر ارشد و پژوهشگر عضو موسسه «وایزمن» که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفت، طوماری با امضای بیش از 1000 سرباز ذخیره جمع‌آوری کرده که در اعتراض به لایحه اصلاح نظام قضایی، دولت را به عدم حضور در ارتش تهدید کرده‌اند.

اعتراضات عمومی به لایحه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره اصلاح نظام قضایی این کشور در میان نظامیان از جمله خلبانان جنگنده‌ها و نیروهای عملیات ویژه بازتاب مثبتی داشته است به طوری که مقامات ارشد وزارت دفاع اسرائیل چنین شرایطی را تهدیدی علیه امنیت ملی به‌شمار آورده‌اند.

با این حال، ارتش اسرائیل موضع‌گیری پیرامون اعتراضات عمومی کنونی را رد کرد.

ارتش اسرائیل در هنگام جنگ و شرایط اضطراری به‌شدت به نیروهای ذخیره وابسته است. طبق قوانین نظامی و مدنی اسرائیل، سرپیچی سربازان ذخیره از خدمت داوطلبانه، اقدامی مجرمانه محسوب نشده و مخالفان مجازات نمی‌شوند.

ادامه تظاهرات مردمی

از سویی، صدها شهروند اسرائیلی در تظاهراتی از تل‌آویو به سوی مقر کنست در قدس شرکت کردند و پیش‌بینی می‌شود در روز شنبه به آنجا برسند.

شیکما بریسلر، از رهبران جریان موسوم به «اعتراض» تصریح کرد که با اصرار دولت بر لایحه اصلاح نظام قضایی، وقت آن رسیده که ما (معترضان) ضربه نهایی را وارد کنیم.

بریسلر با خطاب به شهروندان اسرائیلی گفت: «این اقدام (به نتیجه رسیدن اعتراضات) چند روزی طول خواهد کشید و به همه برای حضور نیاز داریم. به ما بپیوندید.»

این راهپیمایی 70 کیلومتری یک روز پس از اعتراضات گسترده هزاران شهروند اسرائیلی در تل‌آویو به لایحه مذکور برنامه‌ریزی شد.

کنست اسرائیل هفته گذشته بخشی از لایحه جنجالی اصلاح نظام قضایی را تصویب کرد.

این لایحه که توسط دولت نتانیاهو به عنوان تندروترین دولت تاریخ اسرائیل مطرح شده است، درصدد کاهش قدرت قوه قضائیه اسرائیل به سود قوه مقننه است.

طرح این لایحه در اوایل ژانویه سال جاری میلادی باعث شکل‌گیری موج بی‌سابقه اعتراضات عمومی در اسرائیل شد و هزاران معترض هر شنبه برای اعتراض به این طرح روانه خیابان‌ها می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید