سفارت سوئد در بغداد توسط هواداران مقتدی صدر به آتش کشیده شد

وزارت خارجه عراق حمله و آتش‌زدن سفارت سوئد را محکوم و تاکید کرد که دولت از نهادها و مقامات ذی‌صلاح خواسته در این باره تحقیق کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از هواداران جریان صدری به رهبری مقتدی صدر، از روحانیون شیعه عراقی، صبح پنج‌شنبه 29 تیر با یورش به سفارت سوئد در بغداد بخشی از آن را آتش زدند.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که قرار است امروز تجمعی برابر سفارت عراق در استکهلم، پایتخت سوئد با هدف سوزاندن قرآن برگزار شود.

Advertisement

صدها تظاهرکننده عراقی با وجود نیروهای پلیس ضد شورش، در ساعات اولیه صبح امروز وارد سفارت سوئد شدند و لحظاتی پس از آن بخش‌هایی از ساختمان سفارت را آتش زدند.

تظاهرکنندگان که از هواداران صدر بودند، پس از این اقدام ساختمان سفارت را ترک کردند.

هنوز گزارشی مبنی بر حضور یا عدم حضور کسی در هنگام یورش به سفارت حضور منتشر نشده است.

با این حال، وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که کارکنان سفارت در بغداد، در امنیت کامل هستند.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه سوئد هم در اطلاعیه‌ای، حمایت از هیئت‌های دیپلماتیک و دیپلمات‌ها را مسئولیت دولت عراق دانست.

از سویی، وزارت خارجه عراق حمله و آتش‌زدن سفارت سوئد را محکوم و تاکید کرد که دولت از نهادها و مقامات ذی‌صلاح خواسته در این باره تحقیق کنند و عاملان این حادثه را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

این در حالی است که پلیس سوئد مجوز برگزاری یک تجمع برابر سفارت عراق در استکهلم با هدف سوزاندن قرآن و پرچم عراق را برای امروز صادر کرده است.

پیشتر یک پناهنده عراقی در سوئد در 28 ژوئن مصادف با عید قربان به سوزاندن صفحاتی از قرآن برابر بزرگترین مسجد در استکهلم اقدام کرده بود.

این اقدام باعث حمله هواداران جریان صدری به سفارت سوئد در 29 ژوئن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید