تاکید بیانیه اجلاس سران کشورهای خلیج و آسیای میانه بر اهمیت تقویت روابط سیاسی

بیانیه مشترک اجلاس کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای مرکزی بر اهمیت تقویت روابط مشترک در همه زمینه‌ها تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیانیه مشترک صادره از اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای مرکزی چهارشنبه 28 تیر بر اهمیت تقویت روابط سیاسی و راهبردی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و مجموعه پنج کشوری آسیای میانه و همچنین اهمیت گسترش گفت‌وگو و شراکت به سوی تحقق چشم‌اندازهای جدید در عرصه‌های مختلف، تاکید کرد.

در این بیانیه پایانی همچنین بر اهمیت تقویت روابط سیاسی و راهبردی میان دو طرف و محکوم کردن همه نوع و شکل‌های تروریسم و علاوه بر آن ضرورت احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها تاکید شد.

شورای همکاری خلیج و پنج کشور آسیای میانه به عنوان طرف‌های شرکت‌کننده در اجلاس جده اهمیت «تداوم هماهنگی‌ها در راستای برقراری ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی» را ابراز کردند.

نیز دو طرف بر اهمیت تداوم همکاری‌های فی‌مابین کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای میانه در محافل و سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به‌منظور رویارویی با چالش‌های اقتصادی که جهان با آن مواجه است، تاکید کردند.

محکومیت تروریسم

نیز شورای همکاری و کشورهای آسیای مرکزی بر ضرورت محکوم کردن تروریسم در هر پدیده، نوع و شکلی و لزوم خشکاندن منابع تامین مالی آن تاکید کردند.

در این بیانیه بر اهمیت توسعه راه‌های حمل و نقل میان دو منطقه خلیج و آسیای میانه و احداث شبکه‌های پشتیبانی و تجاری قوی و توسعه سامانه‌های فعال در تبادل کالاها و نیز تقویت همکاری در زمینه تجارت و ترغیب به سرمایه‌گذاری‌های مشترک تاکید شد.

در این بیانیه ختامی بر تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های آموزش عالی، تحقیقات علمی، آموزش حرفه‌ای و تشویق همکاری میان مراکز پژوهشی و دانشگاهی دو طرف و فراهم ساختن فرصت‌های همکاری در دانشگاه‌های فناوری و در زمینه‌های اقتصاد سبز و اقتصاد دیجیتال تاکید شد.

همچنین در این بیانیه بر تقویت همکاری در زمینه انرژی اقتصاد سبز تاکید شد.

حمایت از میزبانی اکسپو 2030

در بیانیه اجلاس مشترک سران کشورهای خلیجی و آسیای میانه بر حمایت از طرح نامزدی سعودی برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2030 در ریاض تاکید شد.

دیدگاه‌های سران کشورهای خلیجی و آسیای میانه در اجلاس جده درباره اهمیت هم‌افزایی همه تلاش‌ها برای تحقق صلح، امنیت، ثبات و شکوفایی در همه مناطق جهان و همچنین اولویت‌بخشی به برقراری صلح و امنیت بین‌المللی در چارچوب احترام متبادل و همکاری فی‌مابین کشورها به منظور تحقق توسعه و پیشرفت تطابق داشت.

احترام به حاکمیت کشورها

نیز در بیانیه ختامی اجلاس مشترک سران در جده بر اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت، استقلال سیاسی و یکپارچگی سرزمینی کشورها و عدم کاربرد زبان زور و تهدید علیه کشورها و محافظت از نظم بین‌المللی موجود بر اساس پایبندی به اصول قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد تاکید شد.

خطر تسلیحات هسته‌ای

رؤسای هیئت‌های شرکت‌کننده در اجلاس سران کشورهای خلیج و آسیای میانه در جده ضمن اشاره به خطرات فزاینده رویارویی هسته‌ای میان کشورهای مسلح به تسلیحات هسته‌ای چین رویکردی را تهدیدی خطرناک و غیرقابل پذیرش علیه صلح و امنیت بین‌المللی دانستند که بر مبنای این دیدگاه مشترک تاکید کردند که هرگز نباید اجازه داد سلاح‌ هسته‌ای در منازعات به‌کار گرفته شود.

ناامنی غذایی

سران خلیج و آسیای میانه همچنین بر اهمیت تقویت نقش و همکاری‌ها بین سازمان همکاری اسلامی و موسسات و هیئت‌های آن تاکید کردند.

در بیانیه پایانی اجلاس جده به ناامنی غذایی فزاینده در بخش‌هایی از جهان اسلام اشاره شده و از جمله علل آن علاوه بر تغییرات اقلیمی، چالش‌ها و اوضاع ژئوپلیتیک و اقتصادی عنوان شده که در همین‌باره بر ضرورت همکاری و پیشبرد تلاش‌های سازمان همکاری اسلامی برای فراهم کردن امنیت غذایی و به‌کارگیری امکانات آن به‌منظور تضمین امدادرسانی غذایی به کشورهای نیازمند تاکید شد.

سران و رؤسای هیئت‌های شرکت‌کننده در اجلاس جده ضمن قدردانی از پادشاهی عربی سعودی در برگزاری موفقیت‌آمیز اولین دوره از اجلاس مشترک سران کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای میانه، ابراز امیدواری کردند که دوره آتی این اجلاس در سال 2025 در شهر سمرقند ازبکستان منعقد شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید