آمریکا حمله به سفارت سوئد در بغداد را محکوم و از دستگاه‌های امنیتی عراق انتقاد کرد

متیو میلر: دولت عراق باید به تعهدات بین‌المللی خود برای محافظت از کلیه مقرهای دیپلماتیک در این کشور احترام بگذارد و نمایندگی‌‌های خارجی نباید هدف خشونت‌ قرار گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمله به سفارت سوئد در عراق علاوه بر تعلیق روابط دیپلماتیک میان بغداد و استکهلم موجی از محکومیت‌ها، نگرانی‌ها‌ و انتقادهای خارجی را به‌دنبال داشته است.

ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه 29 تیر حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم و از نیروهای امنیتی عراق به دلیل عدم محافظت از این نمایندگی دیپلماتیک، انتقاد کرد.

به گزارش«رویترز»، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز یکی از ویژگی‌های بارز دموکراسی است، اما آنچه دیشب رخ داد یک اقدام خشونت‌آمیز غیرقانونی بود.»

او همچنین عملکرد نیروهای امنیتی عراق در جلوگیری نکردن از ورود معترضان به محوطه سفارت سوئد برای بار دوم و آسیب رساندن به این مقر دیپلماتیک را «غیرقابل قبول» خواند.

عراق روز پنج‌شنبه سفیر سوئد را در اعتراض به صدور برنامه‌ریزی شده مجوز در این کشور برای سوزاندن قرآن، اخراج کرد و کاردار سفارت خود را نیز از استکهلم فراخواند.

میلر در بیانیه‌ای گفت که مقامات ایالات متحده با شرکای سوئدی خود در تماس هستند و از آنها حمایت کرده‌اند.

ایالات متحده همچنین از دولت عراق خواست تا به تعهدات بین‌المللی خود برای محافظت از کلیه نمایندگی‌های دیپلماتیک در عراق، احترام بگذارد. میلر گفت: «نمایندگی‌‌های خارجی نباید هدف خشونت باشند.»

یک پناهجوی عراقی روز 28 ژوئن و همزمان با روز عید قربان، مقابل مسجد استکهلم و با مجوز پلیس سوئد اقدام به سوزاندن قرآن کرد که این اقدام اعتراضات و واکنش‌های گسترده جهانی را برانگیخت.

آمریکا در آن تاریخ این اقدام را محکوم کرد و پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان و آیت الله سیستانی مرجع شیعیان عراق نیز از این اقدام ابراز انزجار کردند.

همزمان با واکنش‌ها و اعتراضات جهانی هواداران گروه مقتدی صدر در عراق وارد سفارت سوئد در بغداد شده و پرچم این کشور را پایین کشیدند.

در همان زمان شورای حقوق بشر سازمان ملل بنا به درخواست پاکستان اقدام صورت گرفته در سوئد را محکوم کرد و آن را «نفرت‌پراکنی مذهبی» خواند و طی قطعنامه‌‌ای از کشورها خواست تا با پیش‌بینی و تصویب قوانین بازدارنده، مانع «نفرت‌پراکنی» شوند.

حمله اخیر به سفارت سوئد در حالی صورت گرفت که پلیس سوئد کمتر از یک ماه پس از اعتراضات گسترده جهانی، برای دومین بار با سوزاندن قرآن توسط همان فرد قبلی، موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید