کنست اسرائیل بررسی لایحه اصلاح نظام قضایی را به تعویق انداخت

راه‌پیمایی معترضان از تل‌آویو به سمت پارلمان اسرائیل در شهر قدس آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنست اسرائیل اعلام کرد که رای‌گیری نهایی درباره لایحه اصلاحات قضایی به هفته آینده موکول شد.

پارلمان اسرائیل در بیانیه‌ای که چهارشنبه 28 تیر منتشر کرد، آورد که کنست، هفته آینده درباره این لایحه جنجالی که اختیارات دیوان عالی را محدود می‌سازد، رای‌گیری نهایی می‌کند.

قانون پیشنهادی که توسط جناح ائتلاف راست افراطی حاکم، به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشنهاد شده است، اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر اسرائیل برانگیخته و موجبات نگرانی متحدان خارجی از سلامت دموکراسی اسرائیل را فراهم کرده است.

حدود 250 اسرائیلی چهارشنبه در اعتراض به اصلاحات بحث‌برانگیز در نظام قضایی کشور در جاده‌ای که تل آویو را به شهر قدس، مکان پارلمان اسرائیل متصل می‌کند، در حال راه‌پیمایی هستند.

شیکما پرسلر، رهبر جنبش موسوم به «اعتراض» گفت: «در مواجهه با پیشروی این لایحه، زمان ضربه قاطع فرا رسیده است.»

او افزود: «این موضوع چند روز زمان می‌برد و ما به شما نیاز داریم، به ما بپیوندید.»

این راهپیمایی، شامگاه سه‌شنبه در حالی اعلام شد که هزاران اسرائیلی با تجمع دوباره، ایستگاه‌های قطار و جاده‌ها را مسدود کردند تا لایحه اصلاحات قضایی را که توسط کابینه ائتلافی راست‌گرا و راست افراطی نتانیاهو ارائه شده است، محکوم کنند.

کنست هفته گذشته در شور نخست خود، اصلاحاتی را تصویب کرد که امکان تصمیم‌گیری قوه قضاییه در مورد «منطقی بودن» تصمیمات دولت را از میان می‌برد.

موشه رادمان یکی از سازمان دهندگان راهپیمایی، کارمند در عرصه فناوری‌های پیشرفته، به «خبرگزاری فرانسه» گفت که جمعیت به راه‌افتاده از تل‌آویو، 70 کیلومتر تا رسیدن به شهر قدس در شامگاه شنبه فاصله دارد و «ما در اطراف کنست چادرهایی برپا خواهیم کرد.»

از نگاه دولت نتانیاهو این إصلاحات قضایی برای تضمین بهتر توازن قوا در کشور ضرورت دارد ولی منتقدان دولت بر این باورند که این کار، روند دموکراسی اسرائیل و نهادهای آن را تهدید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم