فراخوان سعودی، فرانسه و آمریکا برای انتخاب رئیس جمهوری در لبنان

بن فرحان و لودریان آخرین تحولات پرونده لبنان را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای پادشاهی عربی سعودی، ایالات متحده آمریکا و فرانسه طی فراخوانی نمایندگان پارلمان لبنان را به انتخاب رئیس جمهوری در این کشور ترغیب کردند.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی سه‌شنبه 27 تیر از جان ایو لودریان، فرستاده دولت فرانسه به لبنان، استقبال کرد.

طی جلسه استقبال علاوه بر بررسی روابط دوجانبه سعودی و فرانسه، راه‌های گسترش هماهنگی‌های مشترک در بسیاری از زمینه‌ها مورد بحث قرار گرفته و افزون بر آن درباره آخرین تحولات پرونده لبنان و تحولات در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه، گفت‌وگو شد.

این هماهنگی میان ریاض و پاریس در حالی انجام می‌شود که بنا به اعلام وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه کشورهای سعودی، مصر، قطر، فرانسه و ایالات متحده آمریکا طی فراخوانی از پارلمان لبنان خواستند برای این کشور رئیس جمهوری تعیین کرده و همچنین از سیاسیون لبنانی خواسته شد که «گام‌هایی فوری برای برون‌رفت از انسداد سیاسی» اتخاذ کنند.

بنا بر بیانیه صادره از وزارت خارجه فرانسه، نمایندگان پنج کشور سعودی، آمریکا، فرانسه، مصر و قطر دوشنبه در دوحه گردهم آمده و درباره بحران لبنان به بحث نشستند.

در حالی که پست ریاست جمهوری در لبنان از بیش از 8 ماه قبل همچنان خالی مانده و لبنان در ورطه فروپاشی کامل اقتصادی گرفتار شده است، اکنون این بیانیه با تاکید بر ضرورت مسئولیت‌پذیری نمایندگان پارلمان لبنان و پایبندی آنها به وظایف قانونی‌شان، از آنها خواسته تا فورا روند انتخاب رئیس جمهوری برای این کشور را آغاز کنند.

اخیرا در نیمه ماه ژوئن تلاش‌های جدید در پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری در سایه تداوم کشمکش‌ها میان حزب‌الله و رقبای آن، ناکام ماند.

بنا بر بیانیه فوق‌الذکر، این پنج کشور از رهبران و احزاب لبنانی خواستند گام‌هایی فوری را برای برون‌رفت از بحران سیاسی جاری اتخاذ کنند.

در این راستا همچنین گزینه‌های ملموس درخصوص اتخاذ تدابیر علیه افرادی که در مسیر پیشرفت در این زمینه مانع‌تراشی می‌کنند، بررسی شد.

این کشورها همچنین آمادگی کامل خود را به‌منظور حمایت از لبنان جهت اجرای اصلاحات توصیه شده از سوی صندوق بین‌المللی که برای تحقق ثبات، امنیت و شکوفایی در این کشور ضروری است، اعلام کردند.

نمایندگان این پنج کشور همچنین بر ضرورت مبرم اجرای اصلاحات قضایی و احترام به حاکمیت قانون در لبنان و از جمله آن انجام تحقیقات درباره پرونده انفجار بزرگ بندر بیروت، تاکید کردند.

در پایان این بیانیه آمده است که پادشاهی عربی سعودی، مصر، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و قطر مصمم به حمایت از لبنان بوده و در این راستا تلاش‌های خود را برای تحقق منافع مردم لبنان هماهنگ می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید