بن‌سلمان تدوین برنامه اقدام مشترک میان کشورهای خلیج و آسیای میانه را تبریک گفت

پنج کشور آسیای میانه از طرح نامزدی سعودی برای میزبانی از نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2030 در ریاض، حمایت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اجلاس مشترک سران کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای میانه شامل ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان چهارشنبه 28 تیر در شهر جده سعودی با محوریت گسترش تلاش‌ها و همکاری‌ها برای تقویت روابط در زمینه‌های توسعه، تجارت و اقتصاد و مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز به‌کار کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه در شهر جده پس استقبال از رؤسای هیئت‌های شرکت‌کننده در اجلاس مشترک سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و پنج کشور آسیای میانه، در افتتاحیه اولین دوره از این رویداد مشترک برگزاری چنین اجلاسی را «انعکاسی از روابط تاریخی و ریشه‌دار با کشورهای آسیای میانه» عنوان کرد.

ولی‌عهد سعودی افزود چالش‌هایی که جهان امروز با آن مواجه است مستلزم یکپارچگی تلاش‌ها برای رویارویی با مشکلات است.

محمد بن سلمان همچنین تدوین برنامه اقدام مشترک میان کشورهای خلیج و آسیای میانه را تبریک گفت.

او نیز بر ضرورت گسترش تلاش‌ها برای رویارویی با هر آن‌چه که بر امنیت انرژی و زنجیره‌های تامین مواد غذایی در جهان تاثیر می‌گذارد، تاکید کرد.

بن سلمان در اجلاس جده همچنین بر ضرورت احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و پرهیز از مداخله‌جویی در امور داخلی آنها تاکید کرد.

ولی‌عهد سعودی همچنین حمایت پنج کشور آسیای میانه از طرح نامزدی سعودی برای میزبانی از نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2030 در ریاض، را تحسین کرد.

تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای

شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولی‌عهد کویت نیز چهارشنبه برگزاری اجلاس مشترک سران کشورهای شورای همکاری خلیج و آسیای میانه در جده را انعکاسی از علاقمندی مشترک برای توسعه روابط توصیف کرد.

ولی‌عهد کویت ضمن ابراز امیدواری به توسعه همکاری و شراکت‌های فی‌مابین خلیج و آسیای میانه، کشورهای آسیای مرکزی را شریک اساسی شورای همکاری خلیج در تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای عنوان کرد.

او ضمن ابراز امیدواری به توسعه‌ همکاری‌ها در همه زمینه‌ها با کشورهای آسیای میانه، از اهمیت دادن کشورهای آسیای میانه به تقویت امنیت کشورهای خلیج ابراز قدردانی کرد.

توسعه زیرساخت‌های تجارت

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان نیر در این اجلاس مشترک سران با اشاره به اهداف مشترک در زمینه توسعه و اقتصاد، ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌ها، برای توسعه زیرساخت‌های تجارت بین کشورهای آسیای میانه و خلیج ابراز آمادگی کرد.

اجلاس مشترک سران کشورهای خلیجی و آسیای میانه در جده با محوریت تقویت همکاری و هماهنگی در زمینه‌های مختلف در حالی برگزار می‌شود که در سایه اهتمام و رقابت‌های چشمگیر در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، برخورداری پنج‌ کشوری آسیای مرکزی از موقعیت و اهمیت ژئواستراتژیک و ثروت‌های طبیعی‌ جهت تحقق جهش‌های بزرگ توسعه‌ای آنها را در کانون توجه‌ها قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید