بایدن در دیدار با هرتزوگ: برقراری صلح مستلزم «اقدامات دشوار» است

کاخ سفید: همکاری بیشتر برای ممانعت از دست‌یابی ایران به تسلیحات اتمی و شراکت در حال گسترش ایران با روسیه از محورهای اصلی دیدار روسای جمهوری دو کشور بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی خود، با تاکید بر تعهد واشینگتن به راه حل دو کشوری از طریق مذاکره، اهمیت بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی در کرانه باختری را خاطرنشان ساخت.

به گزارش کاخ سفید، در دیدار سه‌شنبه 27 تیر، روسای جمهوری دو کشور، گسترش روابط دفاعی تهران و مسکو و همچنین تقویت همکاری‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، مورد بررسی قرار گرفت.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن و هرتزوگ همچنین درباره «نیاز به رویکردی مبتنی بر توافق نظر» در مورد بسته اصلاحات قضایی بحث‌برانگیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت‌وگو کردند.

تاکید بر استحکام روابط

بایدن و هرتزوگ در نشست سه‌شنبه، به‌رغم تنش‌ ایالات متحده و دولت نتانیاهو بر سر شهرک‌سازی‌ها و حقوق شهروندی، استحکام روابط دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

همزمان جمعی از اعضای دموکرات کنگره آمریکا اعلام کردند که به دلیل «کارنامه حقوق بشری» دولت نتانیاهو، در جلسه چهارشنبه کنگره که در آن هرتزوگ سخنرانی خواهد کرد، شرکت نمی‌کنند.

بایدن در نشست کاخ سفید به هرتزوگ گفت که تعهد آمریکا به اسرائیل، «استوار و تزلزل ناپذیر» است و دو کشور «برای تقویت ثبات و یکپارچگی در خاورمیانه»، با یکدیگر همکاری دارند.

«اقدامات دشواری در پیش است»

رئیس جمهوری آمریکا با این بیان که کار دشوار زیادی در پیش است، گفت: «ما باید اقدامات زیادی انجام دهیم، اما پیشرفت‌هایی وجود دارد.»

هرتزوگ با توصیف رئیس جمهوری آمریکا به عنوان «دوست بنیادی» اسرائیل، گفت: «برخی از دشمنان ما هستند که گاهی اوقات به این اشتباه می‌افتند که چه‌بسا اختلافاتی میان ما وجود دارد که بر پیوندهای ناگسستی ما تاثیر بگذارد.»

رئیس جمهوری اسرائیل گفت: «مسائل گوناگون شامل تهدید هسته‌ای ایران و طبیعتا مسائل داخلی اسرائیل و میزان اهمیت آن برای جهان را مورد بررسی قرار دادیم.»

هرتزوگ همچنین با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری دیدار کرد و قرار است با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی نیز دیدار داشته باشد.

این در حالی است که بایدن دوشنبه از نتانیاهو دعوت کرد در اواخر سال جاری میلادی، به ایالات متحده سفر کند.

بایدن به دلیل ملاحظات در مورد شهرک‌سازی‌ها و طرح بحث برانگیز إصلاحات قضایی دولت نتانیاهو که به گفته منتقدان، بسیاری از اختیارات دادگاه عالی اسرائیل را سلب می‌کند، دعوت از نتانیاهو برای سفر به آمریکا را به تعویق انداخته بود.

پلیس تل‌آویو سه‌شنبه برای متفرق کردن دور جدید اعتراضات از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد و دست‌کم 45 نفر در سراسر کشور بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید