سعودی و ترکیه طرح اجرایی در زمینه همکاری‌های دفاعی امضا کردند

خالد بن سلمان: دو قرارداد خرید پهپاد با شرکت «بایکار» امضا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی از امضای طرحی اجرایی با یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه در زمینه همکاری‌های دفاعی میان دو کشور خبر داد.

وزیر دفاع سعودی سه‌شنبه 27 تیر در توییتی گام امضای طرح اجرایی در زمینه همکاری‌های دفاعی میان سعودی و ترکیه را «نقطه اوج همکاری دو کشور دوست در عرصه دفاعی و نظامی» دانست.

وی افزود: «دو قرارداد بین وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی و شرکت صنایع دفاعی بایکار ترکیه منعقد شد که بر اساس آن وزارت دفاع (سعودی) با هدف ارتقای آمادگی نیروهای مسلح و تقویت بنیه دفاعی و تولیدی کشور پهپاد خریداری خواهد کرد.»

امضای این طرح اجرایی همکاری‌های نظامی و دو قرارداد خرید پهپاد از شرکت بایکار ترکیه، در حاشیه سفر رسمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به سعودی صورت گرفت.

اردوغان روز گذشته از سوی شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئيس شورای وزیران سعودی در کاخ السلام در شهر جده مورد استقبال قرار گرفت.

شرکت ترکیه‌ای بایکار به نوبه خود سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافق با وزارت دفاع سعودی شامل همکاری در انتقال فناوری و تولید مشترک است.

ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری ترکیه طی یک جلسه رسمی ضمن بررسی ابعاد روابط دوجانبه، چشم‌انداز همکاری‌های مشترک و فرصت‌های توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف، درباره آخرین تحولات ‌و اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های انجام شده در این مورد گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری ترکیه در چارچوب تلاش برای تقویت روابط مشترک و همکاری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری بین دو کشور دوشنبه 26 تیر در چارچوب یک سفر رسمی وارد جده شد.

اردوغان پیش از ترک استانبول، دوشنبه، در آغاز سفر خارجی خود به پادشاهی عربی سعودی که بعد از آن شامل قطر و امارات نیز می‌شود، گفت که حجم مبادلات تجاری بین ترکیه و کشورهای خلیج در 20 سال گذشته از 1.6 میلیارد دلار به 22 میلیارد دلار افزایش یافته است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین افزود که طی مذاکرات خود با مقامات سه کشور خلیجی و از طریق همایش‌های تجاری که در جده، دوحه و ابوظبی تشکیل خواهند شد، به دنبال راه‌هایی برای افزایش میزان تبادل تجاری با کشورهای منطقه خلیج خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید