خالد الفالح: فرصت‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاری بین سعودی و ترکیه وجود دارد

وزیر سرمایه‌گذاری سعودی: پادشاهی عربی سعودی 60 درصد از بازار مواد غذایی کشورهای خلیج را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی همزمان با سفر رسمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به کشورش و مشارکت او در همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی میان سعودی و ترکیه در جده، بر پیشبرد همکاری‌ها برای تلاش در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد.

الفالح دوشنبه 26 تیر با بیان اینکه فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری بین سعودی و ترکیه وجود دارد، افزود: «سعودی از فضای اقتصادی و سرمایه‌گذاری ممتازی برخوردار است.»
وی خاطرنشان کرد که حجم سرمایه‌گذاری در بخش عمرانی سعودی تا سال 2030 به 215 میلیارد دلار خواهد رسید.

الفالح همچنین اشاره کرد که کشورش 60 درصد از بازار مواد غذایی کشورهای خلیج را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: «10 هزار کارخانه صنایع غذایی داریم و 4 منطقه اقتصادی را نیز راه‌اندازی کرده‌ایم که با بخش‌های حیاتی اقتصادی ارتباط دارد.»

الفالح اعلام کرد که حدود 1140 شرکت با سرمایه سعودی در ترکیه فعالیت می‌کنند.

به گفته این وزیر سعودی کشورش موفق به جذب سرمایه‌گذاری‌های 390 شرکت ترکیه‌ای شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه در حالی سفر رسمی خود به سعودی را آغاز کرد که انتظار می‌رود با افزایش میزان مبادلات تجاری دو کشور همکاری‌ها فی‌مابین آنها نیز ارتقا و گسترش یابد.

سلطان السلمی خبرنگار «العربیه» در این‌باره گفت: نشست‌های کمیسیون بازرگانی سعودی و ترکیه دوشنبه در جده با حضور بیش از 200 بازرگان ترکیه‌ای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سعودی آغاز شد.

السلمی افزود: «این نشست‌ همچنین شاهد مشارکت بسیاری از شرکت‌ها و تجار سعودی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ترکیه بود».

وی ادامه داد: «در جلسات همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانان سعودی و ترکیه پیش‌بینی می‌شود 10 موافقتنامه در زمینه‌های اقتصادی از جمله معادن، انرژی، بهداشت و درمان، تغذیه، کشاورزی، املاک، ساخت‌ و ساز و گردشگری امضا شود».

ارزش صادرات ترکیه به سعودی طی 4 ماهه اول سال جاری حدود 781 میلیون دلار بوده است.

میزان تجارت بین دو کشور از 4.5 میلیارد دلار در سال 2017 به 6.1 میلیارد دلار در سال 2022 رسید، بطوری‌که صادرات ترکیه به سعودی در سال گذشته بالغ بر 1.05 میلیارد دلار بود که نسبت به ارقام سال 2021 که حدود 250 میلیون دلار بود، جهش نشان می‌دهد.

هفته گذشته، همایش بازرگانی سعودی و ترکیه در استانبول برگزار شد که در آن 16 قرارداد همکاری بین طرف سعودی و شرکت‌های ترکیه‌ای در زمینه‌های توسعه املاک، ساخت و ساز، مشاوره مهندسی و بخش‌های سرمایه‌گذاری دیگر با ارزش بیش از 2.3 میلیارد ریال سعودی به امضا رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید