همکاری سعودی- ژاپن در چارچوب ابتکار «منار» برای انرژی پاک

سعودی و ژاپن مشترکا برنامه اقدام این ابتکار را توسعه خواهند داد و فهرست مفصلی از شرکت‌کنندگان اضافی را تعریف‌ کرده و برای پیوستن به ابتکار «منار»، با شرکای جهانی و منطقه‌ای تماس خواهند گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی و ژاپن، دوشنبه 26 تیر، بیانیه مشترکی درباره طرح «منار برای همکاری در زمینه انرژی پاک» میان دو کشور را صادر کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و رئیس شورای وزیران در نشستی دو جانبه با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن در جده، تصمیم به راه‌اندازی طرح سعودی-ژاپنی «منار» را اتخاذ کردند.

دو کشور با توجه به آرمان‌های خود در زمینه انرژی پاک و تلاش برای رسیدن به «بی‌طرفی کربن»، تصمیم گرفتند، ابتکار «منار» را برای همکاری در زمینه انرژی پاک پی‌ریزی کنند.

این ابتکار به عنوان چراغی پیش روی سایر کشورها و مناطق جهان در تلاش برای توسعه استراتژی‌ها و برنامه‌های خود برای دستیابی به اهدافشان در مسیر رسیدن به «بی‌طرفی کربن» به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی«واس»، این پادشاهی با بهره‌مندی از ویژگی خود به عنوان دارنده کمترین هزینه در جهان در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و هیدروژن پاک و همچنین برخورداری از موقعیت استراتژیک خود برای صادرات محصولات انرژی در جهان، هدفش برای کاهش انتشار کربن و رسیدن به «بی‌طرفی صفر» را تحقق می‌بخشد.

ژاپن نیز اهداف خود در کاهش انتشار کربن برای دستیابی به بی‌طرفی صفر را دارد و در راه حل‌های فناوری انرژی پاک، از کشورهای پیشتاز جهانی به شمار می‌آید.

هدف ابتکار «منار»، برجسته کردن پیشتازی سعودی و ژاپن در پروژه‌های انرژی پاک و مواد پیشرفته پایدار و همچنین تضمین انعطاف‌پذیری زنجیره‌های تامین برای دستیابی به پایداری و امنیت منابع است.

در چارچوب این ابتکار، شماری از پروژه‌ها، توسعه خواهند یافت که انتقال به انرژی پاک را با تمرکز بر عرصه‌هایی مانند هیدروژن و آمونیاک، سوخت‌های مصنوعی، اقتصاد چرخشی کربن / بازیافت کربن به شکل مستقیم از هوا«دی ایه سی»، مواد معدنی حیاتی مورد نیاز دستیابی به انعطاف‌پذیری بخش انرژی و زنجیره‌های تامین، توسعه مواد پایدار، تبادل دانش و تحقیقات، به دنبال خواهند داشت.

سعودی و ژاپن مشترکا برنامه اقدام این ابتکار را توسعه خواهند داد و فهرست مفصلی از شرکت‌کنندگان اضافی را تعریف‌ کرده و برای پیوستن به ابتکار «منار»، با شرکای جهانی و منطقه‌ای تماس خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم