اردوغان در سفر رسمی به سعودی وارد جده شد

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی همزمان با ورود اردوغان به جده بر همکاری در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه 26 تیر در اولین سفر خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در چارچوب سفری رسمی به پادشاهی عربی سعودی، وارد شهر جده شد.

اردوغان در این سفر رسمی با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی دیدار و درباره برخی امور مشترک بین دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه در همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی سعودی و ترکیه در جده حضور یافته و قرار است طی آن سخنرانی کند.

اردوغان در گفت‌وگویی تلویزیونی قبل از ترک کشورش گفت که در سفر خود به سعودی در مورد زمینه سرمایه‌گذاری‌های فی‌مابین دو کشور سخن خواهد گفت و افزود: «پادشاهی عربی سعودی یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه است.»

انتظار می‌رود این سفر که همایش بازرگانی سعودی و ترکیه در حاشیه آن برگزار می‌شود، میزان تجارت و سرمایه‌گذاری‌های میان دو کشور را ارتقا دهد.

در همین راستا خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی دوشنبه و همزمان با ورود اردوغان به جده بر همکاری در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد.

روابط اقتصادی و تجاری بین سعودی و ترکیه در سال‌های اخیر شاهد رشد مداوم بوده است و تا مارس گذشته 1140 شرکت سعودی در ترکیه و 390 شرکت ترکیه‌ای در سعودی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های ساخت‌و‌ساز و تولید، تجارت عمده و خرده و بخش رستوران‌داری تمركز داشته است.

همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی سعودی و ترکیه اخیرا در استانبول برگزار شد و با امضای 16 قرارداد همکاری بین طرف سعودی و شرکت‌های ترکیه‌ای در زمینه توسعه املاک، ساخت و ساز، مشاوره مهندسی و تعدادی دیگر از بخش‌های سرمایه‌گذاری با ارزش بیش از 2.3 میلیارد ریال سعودی به پایان رسید.

سعودی در ماه مارس گذشته تصمیم به سپرده‌گذاری 5 میلیارد دلاری در بانک مرکزی ترکیه گرفت که در کاهش فشار ارز خارجی در ترکیه در پی زلزله ویرانگر نقش داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید