اردوغان بر عدم خروج نیروهای ترکیه از سوریه تاکید کرد

دولت دمشق انجام دیدار رسمی میان اسد و اردوغان را به خروج نیروهای ترکیه از شمال غرب سوریه و توقف حمایت آنکارا از گروه‌های مسلح سوری مشروط کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با بیان این‌که نیروهای کشورش در حال مبارزه با تروریسم هستند و نباید از صحنه عقب‌نشینی کنند، تاکید کرد که ترکیه ارتش خود را از سوریه خارج نخواهد کرد.

اردوغان با اشاره به احتمال دیدار او با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گفت که انجام چنین دیداری به موضع اسد در قبال ترکیه بستگی دارد.

او همچنین افزود: رئیس جمهوری سوریه «خواهان خروج ترکیه از سوریه است، اما این امکان‌پذیر نیست.»

پیش‌شرط سوریه

معاونان وزرای خارجه ترکیه، روسیه، ایران و سوریه با هدف عادی‌سازی روابط دمشق و آنکارا جلسات متعددی برگزار کردند، اما سوریه خروج کامل نیروهای ترکیه از خاک خود را پیش‌شرط قرار داده است.

دیداری که به زودی انجام نخواهد شد

پس از اینکه اردوغان در ماه مه گذشته برای یک دوره جدید انتخاب شد، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، دیدار نزدیک بین اردوغان و بشار اسد را در آینده نزدیک دور از ذهن دانست.

او همچنین سه موضوع حائز اهمیت برای ترکیه در قبال مسأله سوریه را مبارزه با تروریسم، بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و ادامه مذاکرات میان دولت و اپوزیسیون سوریه، برشمرد.

بازگشت یک میلیون پناهجوی سوری

رجب طیب اردوغان در سخنرانی پیروزی خود از بالکن ساختمان ریاست جمهوری در آنکارا گفت که «پروژه بازگشت داوطلبانه یک میلیون سوری، از طریق ساخت واحدهای مسکونی در شمال غرب سوریه، امکان بازگشت یک میلیون پناهجوی آواره سوری طی 3 سال را فراهم می‌کند.»

از سویی دولت سوریه در تاکید کرده مادامی که آنکارا خواسته‌های دمشق مبنی بر خروج نیروهای ترکیه از شمال غرب سوریه و توقف حمایت از گروه‌های مسلح سوری را برآورده نسازد به مخالفت خود با انجام دیدار رسمی میان رؤسای جمهوری دو کشور ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم