اتحادیه اروپا و تونس توافق‌نامه‌ای برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی امضا کردند

رئیس جمهوری تونس: یکی از چالش‌های نسبتا ضروری، نیاز به یافتن راه‌های جدید همکاری، خارج از چارچوب نظام پولی جهانی است که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت که ادامه آن دیگر ممکن ئیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا، یادداشت تفاهمی را با تونس امضا کرد که به گفته رئیس کمیسیون اروپا و ریاست جمهوری تونس، در چارچوب مشارکت میان دو طرف، شامل پرونده مهاجرت غیرقانونی می‌شود.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، یکشنبه 25 تیر با انتشار تصاویری از مراسم امضای یادداشت تفاهم در «توییتر»، نوشت: «ما یک ماه پیش به همراه هم اینجا بودیم تا همکاری جدیدی را با تونس آغاز کنیم و امروز در حال پیشرفت هستیم.»

ریاست جمهوری تونس هم در بیانیه ای از طریق «فیس‌بوک» اعلام کرد که توافق‌نامه امضا شده، «مشارکت استراتژیک و همه جانبه میان تونس و اتحادیه اروپا» را دربر می‌گیرد.

انتقاد سعید از سازمان‌های بین‌المللی

قیس سعید، رئیس جمهوری تونس پس از امضای این یادداشت تفاهم گفت: «یکی از چالش‌های نسبتا ضروری، نیاز به یافتن راه‌های جدید همکاری، خارج از چارچوب نظام پولی جهانی است که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت.»

به گفته سعید، آن نظام مبتنی بر تقسیم جهان به دو نیمه است، یکی برای ثروتمندان و دیگری برای فقرا، ولی ادامه این وضع دیگر ممکن نیست.

رئیس جمهوری تونس افزود: «این یادداشت تفاهم باید در اسرع وقت با مجموعه‌ای از موافقت نامه‌های الزام‌آور بر اساس اصول مندرج در آن همراه شود زیرا ما در حال حاضر، بیشترین نیاز را به توافقی جمعی در مورد مهاجرت غیرانسانی که شبکه‌های جنایت‌کار در پشت آن قرار دارند، داریم»

سعید با انتقاد از سازمان‌های بین‌المللی، گفت که آن‌ها «صرفا به صدور بیانیه‌ها اکتفا می‌کردند» که «به هدف توهین به تونس و مردمش»، مملو از مغالطه و تحریف حقایق بود.

نقطه آغاز حرکت مهاجران

سه رهبر اروپایی یک ماه پیش ضمن بازدید از تونس، توافق کردند که بر أساس بسته «مشارکت فراگیر» مشتمل بر مقابله با مهاجرت غیرقانونی، انرژی پایدار و تقویت روابط اقتصادی و تجاری، با یکدیگر همکاری کنند.

اتحادیه اروپا امیدوار است جلوی هجوم مهاجران غیرقانونی از سواحل تونس به خاک خود را بگیرد.

تونس که سواحل آن حدود 150 کیلومتر با ایتالیا فاصله دارد، تبدیل به نقطه آغاز حرکت مهاجران غیرقانونی به اروپا شده است که از فقر و درگیری‌ها فرار کرده و در جستجوی زندگی بهتر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید