حضور دوباره طرفین متخاصم بحران سودان در مذاکرات جده

رئیس شورای حاکمیتی سودان ضمن تاکید بر اهمیت پلاتفرم جده از دولت‌های سعودی و آمریکا به خاطر تسهیل روند مذاکرات قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با ورود بحران جاری در سودان به چهارمین ماه خود، دو طرف این منازعه، یک ماه و نیم پس از ترک مذاکرات جده، دوباره به میز مذاکره بازگشتند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، یکشنبه 25 تیر، منابع دولتی سودان از ورود نمایندگان دولت این کشور به سعودی برای ازسرگیری مذاکره با نیروهای پشتیبانی سریع خبر دادند.

این تحولات در پی صدور بیانیه سعودی-آمریکایی صورت گرفت که طی آن دو کشور، تعهد مشترک خود را برای پایان دادن به بحران سودان اعلام کردند.


پیش‌شرط‌های ارتش

با این حال، مذاکراتی که از ژوئن گذشته متوقف شد، با تحولاتی همراه بود که ممکن است نتایج مذاکرات میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع را تحت تاثیر قرار دهد.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان، با تعیین پیش‌شرط‌هایی برای تنش‌زدایی گفت که دولت سودان، به محض پاسخگویی نیروهای پشتیبانی سریع به درخواست‌ تخلیه منازل شهروندان و مراکز خدمات‌رسانی آب، برق، انرژی، بیمارستان‌ها، تاسیسات غیرنظامی و مقرهای دولتی، آماده برقراری آتش‌بس خواهد بود.

این گفته البرهان طی تماس تلفنی با ویلیام روتو، رئیس‌ جمهوری کنیا بود که چند روز پس از اعتراض خارطوم به ریاست نایروبی بر کمیسیون چهارجانبه تعیین‌شده از سوی سازمان بین دولتی «ایگاد» برای حل‌وفصل بحران سودان انجام شد.

البرهان دلایل ابراز تردید دولت سودان در مورد ریاست کنیا بر این کمیته و مخالفت با نتایج نشست اخیر آدیس آبابا را به رئیس جمهوری کنیا ابلاغ کرد.

او با تاکید بر حاکمیت سودان بر خاک خود افزود که ورود نیروهای شرق آفریقا موسوم به «ایساف» به خاک سودان بدون کسب موافقت دولت، ناممکن است.

رئیس شورای حاکمیتی سودان ضمن تاکید بر اهمیت پلاتفرم جده، از دولت‌های سعودی و آمریکا هم به خاطر تسهیل روند مذاکرات، قدردانی کرد.


واکنش پشتیبانی سریع

از سویی، محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع، معروف به «حمیدتی»، شامگاه شنبه 24 تیر طی بیانیه نشرشده در«فیس‌بوک»، از تشکیل کمیته ارتباط با نیروهای سیاسی و جنبش‌های مسلحانه به منظور «دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع» برای بحران کشور خبر داد.

حمیدتی در بیانیه خود، تشکیل کمیته ارتباط با نیروهای سیاسی و اجتماعی و جنبش‌های مبارزات مسلحانه به ریاست یوسف عزت، مشاور سیاسی نیروهای پشتیبانی سریع و عضویت لنا مهدی، بله محمد و فاطمه علی را مورد تاکید قرار داد.

به گفته حمیدتی، این تصمیم با رعایت اصل گفت‌وگو به عنوان یک ضرورت اساسی برای دستیابی به راه‌حل جامع سیاسی و با توجه به نتایج منفی ناشی از تداوم جنگ در کشور اتخاذ می‌شود که پایان این جنگ، انجام رایزنی‌های گسترده به منظور حل‌وفصل ریشه‌های بحران ملی سودان را ایجاب می‌کند.

بر اساس بیانیه مذکور، این کمیته، اجرای رایزنی‌های گسترده در خصوص جنگ کنونی و یافتن بهترین راه‌حل برای بحران کنونی با مشارکت همه نیروهای سیاسی، جوانان و قوای اجتماعی را برعهده خواهد داشت.


میانجی‌گری مصر

همزمان تلاش میانجی‌گرانه جداگانه‌ای از سوی مصر در پنجشنبه گذشته در پی ناکامی آتش‌بس‌های متعدد قبلی میان دو طرف متخاصم در سودان کلید خورد که با استقبال ارتش سودان مواجه شد.

مکانیسم چهارجانبه «ایگاد»، چند روز پیش تصمیم گرفت از نشست سران کشورهای آفریقای شرقی درخواست کند تا امکان استقرار نیرو برای محافظت از غیرنظامیان و تضمین ورود کمک‌های بشردوستانه به سودان را بررسی کند ولی این ابتکارعمل از سوی ارتش سودان رد شد.

بروز درگیری‌ نظامی در سودان به آوارگی نزدیک به 3 میلیون نفر انجامیده که بیش از 700 هزار نفر از آنها به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید