السودانی : کنترل دولت سوریه بر کل خاک این کشور بخشی از امنیت ملی عراق است

اتحادیه کشورهای عربی در اردیبهشت گذشته اعلام کرد که دمشق پس از گذشت تقریباً 12 سال از تعلیق عضویت، کرسی خود را دوباره بدست آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، یکشنبه در دمشق با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دیدار کرد و گسترش روابط دوجانبه را مورد گفت‌وگو قرار داد.

مقامهای عراقی طی سال‌های گذشته بارها از دمشق دیدار کرده‌اند. ماه گذشته فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه در جریان سفر به بغداد از طرف رئیس جمهوری سوریه، سودانی برای سفر به دمشق دعوت کرد.

کنترل دولت سوریه بر خاک این کشور

نخست وزیر عراق، کنترل دولت سوریه بر کل خاک سوریه را موضوعی مرتبط با امنیت ملی عراق دانست.

وی خاطرنشان کرد: «عراق و سوریه با چالش کم آبی مواجه هستند و باید با کشورهای منبع اقدام شود تا سهم آب عادلانه دو کشور تضمین شود.»

گسترش همکاری‌ها

در حالی که ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که السودانی که صبح یکشنبه وارد دمشق شده، وی با رئیس جمهوری سوریه «تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله مبادلات تجاری، حمل و نقل و صنعت و هماهنگی دائمی در مورد موضوعات مختلف سیاسی و همچنین تلاش‌های مشترک در مبارزه با تروریسم» را مورد بررسی قرار داد.

پیشرفت در روند همکاری‌ها

رئیس جمهوری سوریه، سفر السودانی را فرصتی برای ایجاد روابط نهادی و دستیابی به یک جهش بزرگ در همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور دانست.

دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق اعلام کرد که این گفت‌وگوها شامل «چشم انداز گسترش مبادلات در زمینه‌های اقتصادی، حمل و نقل، تجارت، گردشگری، آب و مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی» و همچنین «هماهنگی امنیتی مشترک در منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم و ​​تقویت امنیت دو کشور» است.

دو کشور 600 کیلومتر مرز مشترک در مناطقی عمدتاً بیابانی دارند که پرونده امنیتی آن به ویژه فعالیت گروه «داعش» و قاچاق مواد مخدر یکی از مسائل مهم بین آنها است

امور مشترک

علاوه بر بحث امنیت مرزی، دو کشور امور مشترک دیگری مانند موضوع آب دارند، زیرا مسیر رودخانه فرات را که از ترکیه سرچشمه می‌گیرد مشترک است و دو کشور از کاهش سهم آبی رنج می‌برند و آنکارا را تا حدی مسئول می‌دانند.

عراق امسال همراه با مصر و اردن در نشست های مشورتی کشورهای خلیج شرکت کرد که راه را برای بازگشت دمشق به آغوش عربی هموار کرد.

بازگشت سوریه به آغوش جهان عرب

اتحادیه کشورهای عربی در اردیبهشت گذشته اعلام کرد که دمشق پس از گذشت تقریباً 12 سال از تعلیق عضویت، کرسی خود را دوباره بدست آورد.

پادشاهی سعودی روابط خود با دمشق را از سر گرفت. شرکت اسد در نشست سران عرب در جده در اردیبهشت به شکستن انزوای منطقه‌ای دمشق منجر شد.

امروز کشورهای عربی به دنبال ایفای نقش عمده در دستیابی به یک راه حل سیاسی برای درگیری در سوریه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید