اعضای اخوان المسلمین به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده در ترکیه آموزش اطلاعاتی می‌بینند

اطلاعات رسیده به «العربیه»‌ نشان می‌دهد که عناصر گروه اخوان‌ المسلمین مقیم ترکیه به‌رغم محدودیت‌های اخیر اعمال شده از سوی این کشور علیه آنها، طی دوره‌هایی در یک آکادمی به نام «روابط بین‌الملل» در زمینه مهارت‌های اطلاعاتی، آموزش می‌بینند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت ترکیه علیه فعالیت‌های اعضای گروه اخوان المسلمین مقیم در این کشور به‌ویژه پس از بهبودی روابط آنکارا و قاهره و بازگشایی متقابل سفارتخانه‌های دو کشور، این افراد همچنان به فعالیت‌های پنهانی و مشکوک خود در خاک ترکیه ادامه می‌دهند.

بنا بر اطلاعات رسیده به «العربیه» اعضای اخوان المسلمین مقیم در ترکیه در یک آکادمی به نام «روابط بین‌الملل» دوره‌هایی آموزشی در زمینه امور اطلاعاتی می‌گذرانند که از سوی عصام عبدالشافی، رهبر این گروه و با مجوز رسمی تاسیس از وزارت فرهنگ ترکیه بر آن نظارت می‌شود.

این آکادمی یک دوره آموزشی برای اعضای اخوان المسلمین مقیم ترکیه و سایر کشورها در زمینه کسب مهارت‌های اطلاعاتی تعریف کرده که از روز دوشنبه برگزار می‌شود. هدف این دوره آموزشی ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌های کار اطلاعاتی، مبانی فکری و نظری، تجربیات عملی، مهم‌ترین مکاتب اطلاعاتی جهان، مهم‌ترین ابزار جمع‌آوری داده‌ها، امنیت ملی و برنامه‌های حفاظتی است.

بر اساس آگهی آکادمی «روابط بین‌الملل»، این برنامه آموزشی به مدت یک سال تحصيلی است كه شامل دو ترم و 8 واحد درسی بوده که در هر نیم‌سال تحصیلی 4 واحد تدریس خواهد شد.

تمرکز این آکادمی بر آموزش دادن به اعضای جوان اخوان المسلمین است. این آموزش‌ها شامل امنیت اطلاعات، گروه‌ها و امنیت سایبری، ابزار محافظت از فضای سایبری در برابر آسیب‌ها و ویروس‌ها، هک تلفن‌ها، رایانه‌ها، داده‌های شخصی و روش‌های نفوذ به سیستم‌ها و شبکه‌ها می‌شود.

این دوره همچنین شامل تکنیک‌های حفاظت از داده‌ها، هک رمز عبور، تحقیق در مورد توانایی‌های سایبری ابرقدرتها مانند روسیه، آمریکا و چین و همچنین کشورهای منطقه مانند ایران، ترکیه، اسرائیل و بازیگران غیردولتی است. پس از اتمام دوره، آکادمی به فارغ التحصیلان مدرک رسمی از دانشگاه صباح‌الدین زعیم استانبول و دانشگاه مدیپول اعطا می‌کند.

گروهی از دانشگاهیان، کارشناسان و متخصصان مطالعات امنیتی و استراتژیک و علوم سایبری از جمله افسران سوری جدا شده و اساتیدی از فلسطین و مراکش در آکادمی فوق‌الذکر دروس ارائه می‌دهند.

این آکادمی توسط گروه اخوان المسلمین در سال 2017 در منطقه ینی بوسنا استانبول تأسیس شد و مدیریت آن به رهبر این گروه، عصام عبدالشافی، که متولد سال 1970، در استان دقهلیه در شمال مصر است، سپرده شد. او از سپتامبر 2015، به عنوان استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در دانشگاه ساکاریا مشغول به کار است و همچنین در دانشگاه رشد ترکیه مشغول به تدریس است.

شایان ذکر است که ترکیه بازداشت‌های گسترده‌ای علیه اعضای اخوان المسلمین مقیم این کشور انجام داد و افراد بدون کارت شناسایی، محل سکونت و تابعیت ترکیه‌ای را بازداشت کرده و از دو نفر از اعضای این گروه خواسته تا از خاک ترکیه خارج شوند.

به‌دنبال بهبودی روابط آنکارا و قاهره، مقامات ترکیه محدودیت‌های شدیدی علیه اعضای این گروه و همچنین تحرکات عناصر محکوم به اعدام آنها مانند نصرالدین فرج الغزلانی، مجدی سالم، محمد عبدالمقصود، اسلام الغمری و مصطفی البدری اعمال کردند.

با این وجود رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین که طی ده سال گذشته از حمایت ترکیه برخوردار بوده و در آن اقامت گزیده‌اند اخیرا و در جهت حفظ منافع ترکیه متعهد شده‌اند که از خاک ترکیه تا زمان خروج از آن هیچ‌گونه فعالیتی که بر نزدیکی اخیر مصر و ترکیه تاثیرگذار باشد انجام ندهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید