سوریه اجازه ورود کمک‌های سازمان ملل از طریق ترکیه را به مدت 6 ماه تمدید کرد

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت ارسال کمک‌های این سازمان باید با هماهنگی کامل دولت سوریه انجام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بسام صباغ، نماینده سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که کشورش اجازه عبور کمک‌های بشردوستانه را از طریق گذرگاه «باب الهوا»، گذرگاه اصلی مرزی با ترکیه به مناطق بیرون از کنترل دمشق در شمال غربی این کشور را خواهد داد.

صباغ، شامگاه پنج‌شنبه 22 تیر به خبرنگاران در نیویورک گفت که دمشق «تصمیم حاکمیتی گرفت تا به سازمان ملل متحد و آژانس‌های مربوطه اجازه دهد از 13 ژوییه طی بازه 6 ماهه، از گذرگاه باب الهوا برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان نیازمند در شمال‌غرب سوریه در چارچوب همکاری و هماهنگی کامل با این کشور، استفاده کنند.»

پس از آن که شورای امنیت در تمدید مجوز عملیات ارسال کمک‌ها ناکام ماند، دولت سوریه موافقت خود را با سازمان ملل برای استفاده از گذرگاه باب الهوا به مدت شش ماه دیگر اعلام کرد.

در نامه صباغ به شورای امنیت آمده است که ارسال کمک‌های سازمان ملل باید «با همکاری و هماهنگی کامل با دولت سوریه» انجام شود.

همزمان، دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، تصمیم دولت سوریه برای اجازه استفاده از گذرگاه مرزی با ترکیه را اقدامی «ستودنی» توصیف کرد.

پولیانسکی در حساب کاربری خود در «توییتر» اعلام کرد که دیگر نیازی به قطعنامه شورای امنیت نیست زیرا «مجوز استفاده از سه گذرگاه مرزی به ادلب برای سازمان ملل متحد، توسط حاکمیت سوریه اتخاذ شده است.»

این سازوکار تصویب‌شده در سال 2014، به سازمان ملل اجازه داد بدون کسب مجوز از دولت سوریه که تا مدت‌ها این مکانیسم را بهعنوان نقض حاکمیت خود تلقی می‌کرد، کمک‌های بشردوستانه را به مردم مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در شمال غرب سوریه برساند.

با این حال، صلاحیت این مکانیسم، دوشنبه به‌دنبال ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در تمدید آن، منقضی شد.

روسیه سه‌شنبه گذشته، پیش‌نویس قطعنامه‌ تمدید مکانیسم ارسال کمک‌ها از طریق مرزهای سوریه به مدت 9 ماه دیگر را وتو کرد.

هیئت نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل اعلام کرد که شورای امنیت نیز پیش‌نویس قطعنامه روسیه برای تمدید ارسال کمک‌ها برای صرفا شش ماه را رد کرد.

سازمان ملل تاکید کرده است بیش از 4 میلیون نفر در شمال غرب سوریه که اغلب کودک و زن هستند، به‌دلیل جنگ داخلی، مشکلات اقتصادی، فقر و افزایش بیمارها به‌ویژه پس از زلزله فوریه گذشته در این منطقه، به کمک‌های فوری نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید