تهدید توقف صادرات نفت توسط قبایل لیبی پس از بازداشت وزیر سابق دارایی

بخش نفت همواره اهرمی در دست طرف‌های سیاسی و قبایل لیبی برای تحقق خواسته‌ها و حل‌و‌فصل مشکلاتشان با دولت بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شیوخ و بزرگان قبیله «ازیه» در لیبی، پنج‌شنبه 22 تیر تهدید کردند در صورت عدم آزادشدن فرج بومطاری، وزیر سابق دارایی بازداشت‌شده توسط نهادهای امنیتی در طرابلس، پایتخت لیبی، میدان‌ها و بنادر صادراتی نفت این کشور را مسدود می‌کنند.

بومطاری که پیشتر وزیر دارایی دولت وفاق و نامزد ریاست بانک مرکزی لیبی بود، دو روز پیش بدون اعلام دلایل مشخصی در طرابلس بازداشت شد.

قبیله «ازیه» که وزیر بازداشتی از اعضای آن است، خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط او شده و عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وفاق ملی، سازمان امنیت داخلی و دفتر دادستانی را مسئول جان بومطاری دانسته است.

بزرگان این قبیله به دولت وفاق تا روز پنج‌شنبه آینده برای آزادی وزیر پیشین دارایی فرصت دادند و ضمن تهدید به بستن میدان‌های نفتی و بنادر صادرات نفت لیبی، نامزدی بومطاری برای منصب بانک مرکزی و حذف او از صحنه سیاسی را دلیل اصلی بازداشتش عنوان کردند.

لیبی همواره شاهد ربودن یا بازداشت مقامات پیشین و فعالان حقوقی و روزنامه‌نگاران توسط گروه‌ها و طرف‌های ناشناس است.

نهادهای مدافع حقوق بشر بین‌المللی نیز این اقدامات را محکوم کرده و آن را تجاوز به آزادی‌های عمومی شهروندان تلقی کرده‌اند.

بخش نفت همواره اهرمی در دست طرف‌های سیاسی و قبایل لیبی برای تحقق خواسته‌ها و حل‌و‌فصل مشکلاتشان با دولت بوده به طوری که این کشور پیوسته شاهد بسته‌شدن میدان‌های نفتی و تحمیل زیان‌های هنگفت مالی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید