زخمی شدن یکی از سربازان جمهوری آذربایجان در تیراندازی نیروهای ارمنستان

تداوم تنش‌های مرزی میان دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان نگرانی‌هایی را در سطح بین‌المللی برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، سه‌شنبه، 20 تیر اعلام کرد که ارمنستان به سوی نظامیان این کشور در نزدیکی مرز تیراندازی کرده که در نتیجه آن یک سرباز آذربایجانی زخمی شده است.

به گزارش «رویترز»، وزارت دفاع آذربایجان گفته است که نیروهایش در منطقه «لاچین»، محل جاده‌ای که ارمنستان را به منطقه مورد مناقشه «قره باغ» کوهستانی متصل می‌کند، حضور دارند.

ساخت یک پاسگاه مرزی در منطقه مورد مناقشه لاچین در قره باغ توسط آذربایجان، علاوه بر ایجاد تحرکات جدید و تشدید تنش‌ها در مرز، واکنش‌های بین‌المللی را به دنبال داشته است.

همزمان با اعلام خبر تاسیس این پاسگاه مرزی در اردیبهشت ماه، آن‌کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه و دولت ایالات متحده هر یک در بیانیه‌هایی جداگانه این اقدام را محکوم کردند.

در حالی‌که فرانسه در اظهاراتی همسو با دولت ارمنستان، استقرار این پاسگاه مرزی را «نقض قرارداد آتش‌بس» سال 2020 توصیف کرده، دولت ایالات متحده نیز اعلام کرد که از پست ایست بازرسی جدید آذربایجان «عمیقاً نگران» است و این اقدام باکو تلاش‌ها برای برقراری صلح در منطقه را تضعیف می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین خواستار تردد آزاد و باز مردم و تجارت در کریدور لاچین شده و همچنین از طرفین خواست «مذاکرات صلح را از سر بگیرند و از تحریکات و اقدامات خصمانه در طول مرز خودداری کنند.»

جمهوری آذربایجان اما با سکوت در برابر مواضع آمریکا، موضع فرانسه درباره پاسگاه مرزی لاچین را «بی‌اساس» و «مداخله‌جویانه» خواند و ایجاد پست بازرسی ارتش این کشور در جاده لاچین-خانکندی، را «حق حاکمیتی و مشروع آذربایجان» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید