سازمان ملل: سودان درگیر یکی از خشونت‌بار‌ترین جنگ‌های داخلی شده است

سازمان «ایگاد» از تحریم نشست خود توسط دولت سودان ابراز تاسف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مارتن گریفتس، معاون امور بشردوستانه دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به تحولات جاری سودان، گفت که سودان درگیر یکی از وحشی‌ترین جنگی‌های داخلی شده است.

این اظهارات گریفتس دوشنبه 19 تیر همزمان با آن بیان شد که رهبران منطقه طی نشستی در کشور همسایه، اتیوپی، برای یافتن راه‌کاری جهت پایان دادن به بحران جنگ در سودان گردهم آمدند.

در این میان اما هیئت دولت سودان در آدیس آبابا در اعتراض به ریاست کنیا بر نشست چهارجانبه، ضمن متهم کردن این کشور به عدم بی‌طرفی در بحران، مشارکت در اجلاس «ایگاد» را تحریم کرد.

سازمان بین دولتی توسعه شرق آفریقا موسوم به «ایگاد» که رهبری کمیته چهارجانبه میانجی‌گری در سودان را برعهده دارد، دوشنبه در بیانیه پایانی نشست سران این سازمان درباره بحران سودان تاکید کرد که ابتکار کشورهای شرکت‌کننده در میانجی‌گری، حمایت از آتش‌بس و دستیابی به راه‌حل سیاسی را به عنوان هدف، مد نظر دارد.

این بیانیه ضمن فراخوان دو طرف درگیر در سودان به آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط، تاکید کرد که نشست سران «ایگاد»، همان اهدافی را دنبال می‌کند که سعودی و ایالات متحده برای دستیابی به یک راه حل سیاسی، تسهیل کرده‌اند.

بیانیه مزبور با اعلام این که نشست تصمیم گرفت «تلاش‌های همه طرف‌های ذی‌ربط را به منظور برگزاری دیدار مستقیم میان رهبران طرف‌های درگیر، بسیج کند» خاطرنشان کرد که سازمان ایگاد، بلافاصله با هماهنگی اتحادیه آفریقا، روند ارتباطی با هدف برپایی این دیدار را آغاز خواهد کرد.

بیانیه پایانی این نشست، با ابراز نگرانی کشورهای میانجی به دلیل عواقب بحران سودان، از نقش کشورهای همسایه به ویژه در پذیرش پناهجویان فراری از جنگ، استقبال کرد.

پایتخت اتیوپی، دوشنبه میزبان نشست سران « ایگاد» برای گفت‌وگو درباره بحران سودان بود. طبق برنامه قرار بود دو هیئت از ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در این اجلاس شرکت داشته باشند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در بیانیه‌ای از دو طرف خواسته بود که با پایان‌دادن فوری به درگیری‌ها، نیروهایشان را به پادگان‌ها بازگردانند.

پیشتر منابع «العربیه» گزارش دادند که هیئت دولت سودان در آدیس آبابا در اعتراض به ریاست کنیا بر نشست چهارجانبه و متهم کردن این کشور به عدم بی‌طرفی در این بحران، مشارکت در اجلاس «ایگاد» را تحریم کرد.

هشدار دبیر کل سازمان ملل

از سویی فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای به نقل از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان گفت:«جنگ جاری میان نیروهای مسلح، سودان را به سوی جنگ داخلی فراگیر سوق داده که می‌تواند کل منطقه را بی‌ثبات سازد.»

بر اساس این بیانیه، گوترش ضمن ابراز«نگرانی در مورد گزارش‌های مربوط به تجدید جنگ در ایالت‌های کردفان شمالی، کردفان جنوبی و نیل آبی، بی‌توجهی کامل به قوانین بشردوستانه و حقوق بشر را محکوم و خواستار توقف درگیری‌ها و پایبندی به توقف دائمی درگیری‌ها شد.»

تازه‌ترین رویدادهای میدانی

این در حالی است که منابعی در ارتش سودان، دوشنبه نیروهای پشتیبانی سریع را به کشتن سپهبد مبارک کجو، بازرس کل ارتش، متهم کردند.

این منابع اعلام کردند که بازرس کل ارتش سودان از اولین روز بحران در اواسط آوریل، به اسارت نیروهای پشتیبانی سریع درآمد و این نیروها، ویدیویی از او را در وضعیت اسارت، نشر دادند.

از سوی دیگر نیروهای پشتیبانی سریع نیز اعلام کردند ارتش با تحریم نشست «ایگاد»، تمایل خود را برای تداوم جنگ نشان داد و تحریم این نشست از سوی هیئت ارتش، اقدامی غیرمسئولانه بود.

حملات ارتش به مواضع نیروهای حمیدتی

به گفته شاهدان عینی، نیروهای ارتش سودان به مراکز تجمع نیروهای پشتیبانی سریع در مناطق ایستگاه نوباتیا و مرکز پلیس ابو آدم در کلاکلت، در جنوب خارطوم حمله کردند.

بر اساس آخرین اخبار، این عملیات نظامی، تعدادی کشته و زخمی در صفوف نیروهای پشتیبانی سریع برجای گذاشت و همچنین 3 خودرو غیرنظامی نیروهای پشتیبانی سریع، منهدم شد.
از سوی دیگر درگیری‌ها بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در شهر العبید در ایالت کردفان شمالی در شماری از مناطق این شهر از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم