موافقت کنست اسرائیل با بخشی از لایحه جنجالی اصلاح نظام قضایی

مخالفان خواستار برگزاری تظاهراتی در روز سه‌شنبه با عنوان «روز خشم» علیه لایحه مذکور در صورت ادامه بررسی آن در کنست اسرائیل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنست اسرائیل، عصر دوشنبه 19 تیر با لغو «امکان تصمیم‌گیری نهاد قضایی در مورد معقولانه‌بودن تصمیمات دولت» که بندی از لایحه جنجالی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای اصلاح نظام قضایی است، موافقت کرد.

در حالی که این لایحه مخالفت‌های بسیاری را برانگیخته است، نتانیاهو تاکید کرده که با طرح لایحه مذکور درصدد ایجاد توازن میان قوای مقننه و قضائیه از طریق کاهش صلاحیت‌های دادگاه عالی به نفع پارلمان اسرائیل است.

Advertisement

این بند با 64 رای، تعداد اعضای فراکسیون دولت ائتلافی نتانیاهو در کنست، به تصویت رسید. همه 56 نماینده مخالف دولت به این بند رای منفی دادند.

نمایندگان موافق دولت اسرائیل همچنین بند مورد اختلاف دیگری از لایحه اصلاح نظام قضایی مبنی بر «تعدیل چگونگی تعیین قضات دادگاه عالی» را تصویب کردند.

پیش از آغاز جلسه کنست، شماری از مخالفان لایحه مذکور وارد ساختمان کنست اسرائیل شدند که پلیس مجبور به خروج آنها از پارلمان اسرائیل شد. همزمان صدها نفر دیگر در مخالفت با بررسی این لایحه برابر ساختمان کنست تجمع کردند.


اظهارات نتانیاهو

در همین رابطه، نتانیاهو با انتشار ویدیویی در «فیسبوک» درباره لایحه اصلاح نظام قضایی اسرائیل گفت که لایحه مذکور «پایان دموکراسی نبوده بلکه اقدامی جهت تقویت دموکراسی محسوب می‌شود.»

او افزود، این لایحه «صلاحیت دادگاه‌ها و حقوق شهروندان اسرائیلی را نقض نمی‌کند. دادگاه عالی همچنان می‌تواند در رابطه با قانونی‌بودن لوایح دولت و انتصابات دولتی اعمال نظر کند.»

از سویی، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون در پارلمان اسرائیل با مخاطب قراردادن دولت و نمایندگان حامی کابینه کنونی و در مخالفت با این لایحه گفت: «شما قول کمک به فقرا و حمایت از امنیت اسرائیل داده بودید اما هم اکنون تنها به دنبال جنجال هستید.»

اپوزیسیون دولت نتانیاهو روز سه‌شنبه را روز «بسیج عمومی» علیه این لایحه عنوان کرد.

بندی که مورد تصویب کنست قرار گرفت بر چگونگی تعیین و برکناری وزیران دولت اسرائیل توسط دادگاه عالی تاثیر می‌گذارد.

پیش از این دادگاه عالی در ژانویه گذشته طبق بند لغوشده کنونی خواستار برکناری «آریه درعی»، نفر دوم کابینه نتانیاهو به‌دلیل فرار مالیاتی شده بود.

دولت ائتلافی نتانیاهو از زمان روی کار آمدن در تلاش برای اصلاح نظام قضایی اسرائیل است. دولت ادعا می‌کند که درصدد ایجاد تعادل میان قوای حکومتی است اما مخالفان تاکید دارند که لایحه مذکور تهدیدی علیه دموکراسی و نهادهای دموکراتیک به‌شمار می‌رود.


مخالفت عمومی

طبق نظرسنجی انجام‌شده توسط کانال یک تلویزیون اسرائیل، تنها 31 درصد شهروندان اسرائیلی موافق این لایحه بوده و 43 درصد با آن مخالف هستند.

لایحه اصلاح نظام قضایی اسرائیل به اعتراضات بی‌سابقه خیابانی در این کشور منجر شد به طوری که از ژانویه گذشته مخالفان هر روز شنبه برای اعتراض به این لایحه در خیابان‌ها حاضر می‌شوند.

این اعتراضات در هفته گذشته تا نزدیکی فرودگاه بین‌المللی «بن گوریون» در تل‌آویو، پایتخت اسرائیل گسترش یافت و معترضان با نواختن بر طبل‌های بزرگ و بوق‌زدن اعلام کردند که «دموکراسی بالاخره پیروز خواهد شد.»

مخالفان خواستار برگزاری تظاهراتی در روز سه‌شنبه با عنوان «روز خشم» علیه لایحه مذکور در صورت ادامه بررسی آن در کنست اسرائیل شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید