ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از افزایش خشونت‌ها در سودان

گوترش حمله هوایی به منطقه ام‌درمان سودان را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نسبت به گزارش‌ها درباره گسترش خشونت و قربانی‌شدن مردم در منطقه دارفور سودان ابراز نگرانی کرد.

پیش از این وزارت بهداشت در شهر خارطوم اعلام کرد که در پی حمله هوایی ارتش سودان در منطقه «دارالسلام» واقع در غرب «بازار لیبی» در شهر ام‌درمان 22 نفر کشته شدند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین درگیری شدید در سراسر دارفور را «وحشتناک و تکان دهنده» خواند.

فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، در این بیانیه گفت که گوترش «همچنین نگرانی خود را از گسترش جنگ در ایالت‌های کردوفان شمالی، کردفان جنوبی و نیل آبی (النیل الازرق) ابراز کرد. او گفت: «قوانین بشردوستانه به شکل خطرناک و نگران‌کننده‌ای نادیده گرفته می‌شوند.»

ارتش سودان روز یکشنبه اعلام کرد یک کاروان اسلحه و مهمات برای نیروهای پشتیبانی سریع را در نزدیکی محله فرودگاه خارطوم هدف قرار داده است. منابع «العربیه» نیز گزارش دادند یک پهپاد پشتیبانی سریع در منطقه شمال خارطوم سرنگون شده است. همزمان نیروهای پشتیبانی سریع نیز ارتش سودان را به حملات هوایی به شماری از محله‌های مسکونی در شهر ام‌درمان متهم کردند؛ حملاتی که گفته می‌شود منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان شده است.

بر اساس آخرین آمارها، درگیری جاری در سودان به کشته‌شدن بیش از 2000 نفر منجر شده است.

به گفته آژانس‌های کمک‌رسانی و سازمان‌های بین‌المللی، تعداد قربانیان این درگیری ممکن است بسیار بیشتر باشد.

این نبردها همچنین باعث آواره شدن بیش از 2.2 میلیون نفر شد که بر اساس آخرین داده‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت، بیش از 528 هزار نفر از آنها به کشورهای همسایه پناهنده شدند.

مردم پایتخت سودان و ام‌درمان از کمبود مواد غذایی و خدمات اولیه، به‌ویژه خدمات پزشکی رنج می‌برند و سه چهارم بیمارستان‌ها در مناطق جنگی نیز از دسترس خارج شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید