کشته‌شدن 40 نیروی جنبش الشباب وابسته به القاعده در جنوب سومالی

رئیس جمهوری سومالی بر عزم دولت برای پاکسازی همه مناطق از حضور عوامل جنبش الشباب تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری سومالی، یکشنبه 18 تیر از کشته‌شدن 40 نفر از اعضای جنبش الشباب از جمله شماری از فرماندهان آن طی عملیات نظامی در جنوب این کشور خبر داد.

این خبرگزاری گزارش داد که این عملیات توسط نیروهای ارتش با همکاری شرکای بین‌المللی در منطقه ولمرو در 40 کیلومتری منطقه افمدو واقع در استان جوبا سفلی انجام شد.

در ادامه این گزارش آمده است که عملیات مزبور همچنین به انهدام تسلیحات و خودروهای نظامی متعلق به جنبش الشباب انجامید.

خبرگزاری سومالی به نقل از حسن شیخ محمود، رئیس جمهوری سومالی، بر «عزم دولت برای پاکسازی همه مناطق از حضور عوامل جنبش الشباب» تاکید کرد.

رئیس جمهوری سومالی با اعلام این که نیروهای ارتش «به سوی کانون هسته‌های الشباب» در جنوب و مرکز کشور در حال حرکت هستند، بر لزوم «تلاش‌های هماهنگ برای نابودی تندروها» تاکید کرد.

این خبرگزاری به نقل از مقامات امنیتی گزارش داد که جنبش الشباب بیش از 3000 پیکارجو شامل فرماندهان برجسته را از دست داده و دست‌کم 200 منطقه اصلی در جنوب و مرکز کشور از کنترلش خارج شده است.


حملات الشباب در کنیا

از سویی، پلیس کنیا چند روز پیش اعلام کرد که در حمله احتمالی جنبش الشباب در نزدیکی مرز با سومالی، 20 فرد مسلح کشته و هشت نفر از اعضای جنبش زخمی شدند.

یگان ویژه پلیس در یک کمین هنگام گشت‌زنی در منطقه مانیدرا در منطقه مرزی شمال کنیا، با آتش «سنگین» مواجه شد.

دولت کنیا، چهارشنبه اعلام کرد که به دنبال تعدادی از حملات مرگبار جنبش الشباب مرتبط با القاعده در خاک این کشور، بازگشایی مرزهای بسته با سومالی را به تعویق می‌اندازد.

پیش از این، هشت پلیس کنیایی در گاریسا واقع در شرق مرز با سومالی، در 13 ژوئن بر اثر اصابت خودروی حامل آن‌ها با تله انفجاری کشته شدند.

کنیا یکی از مشارکت‌کنندگان اصلی نیروهای اتحادیه آفریقا در سومالی است که کاهش قدرت جنبش الشباب در انجام حملات خشونت‌آمیز را دنبال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید