تلاش ترکیه برای عادی‌سازی روابط با مصر از طریق محدودیت‌ علیه اخوان المسلمین

منابع آگاه به «العربیه» گفتند مقامات ترکیه محدودیت‌های شدیدی علیه اخوان المسلمین اعمال کرده و از آنها خواستند هیچ اخبار انتقادی علیه مصر و رئیس جمهوری این کشور نشر نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه چند روز پس از اعلام رسمی عادی‌سازی مناسبات این کشور با مصر و ارتقای روابط دیپلماتیک به سطح سفیر، از اعمال محدودیت‌های جدید علیه فعالیت اخوان المسلمین و اعضای مقیم آن در خاک این کشور خبر داد.

منابع آگاه به«العربیه» گفتند که مقامات ترکیه، یورش‌های امنیتی گسترده‌ای علیه اعضای اخوان المسلمین مقیم این کشور آغاز کرده و ضمن بازداشت افرادی که هیچ سند هویتی، اقامت و تابعیت نداشتند، از دو نفر از اعضای این گروه به نام «مصعب السمالیجی» و «اسلام اشرف» خواستند از ترکیه خارج شوند.

به گفته این منابع، مقامات ترکیه، محدودیت‌های شدیدی علیه اعضای این گروه اعمال کرده و از آنها خواستند هیچ گونه اخبار توهین‌آمیز، وبلاگ‌نویسی یا توییت در انتقاد از نظام مصر یا عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور نشر نکرده و ناقضان این دستورالعمل‌ها را به اخراج فوری از ترکیه تهدید کردند.

همین منابع خاطرنشان کردند که مقامات ترکیه همچنین، محدودیت‌هایی در مورد تحرکات عناصر اخوان محکوم به اعدام یا عوامل وابسته به آنها مانند نصرالدین فرج الغزلانی، مجدی سالم، محمد عبدالمقصود، اسلام‌ الغمری و مصطفی البدری اعمال کرده‌ و با اعطای تابعیت به محمد الهامی، مدیر مرکز اسناد وابسته به اخوان مخالفت کردند.

در همین رابطه، مقامات ترکیه از اعطای تابعیت به حدود 12 عضو دیگر اخوان امتناع ورزیدند و بررسی امکان سلب تابعیت نصرالدین غزلانی و مجدی سالم را آغاز کردند. این دو ‌نفر پیشتر از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به‌دلیل ارتباطشان با سازمان القاعده در لیست تروریسم قرار داده شدند.

مجدی سالم، وکیل مصری مقیم ترکیه از سوی واشینگتن به عنوان یکی از تسهیل‌کنندگان اصلی شماری از اقدامات القاعده متهم شد.

محمد نصرالدین غزلانی، تبعه مصری فعال در زمینه تسهیل امور این سازمان نیز متهم است که حواله‌های نقدی برای حمایت از القاعده، همچنین تامین وجوه و واریز آن به حساب خانواده‌ اعضای زندانی این سازمان را فراهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید