مقام سعودی طی جلسه شورای حقوق بشر بر مشارکت برابر زنان در اقتصاد تاکید کرد

به فرمان شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی یکی از اولویت‌های محوری چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی، گسترش، تقویت و ارتقای سطوح مشارکت زنان در همه زمینه‌ها است که در راستای تقویت رشد اقتصادی پایدار این کشور صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون وزیر بازرگانی سعودی و مدیرعامل مرکز ملی رقابت‌پذیری در نشستی با سازماندهی هیئت نمایندگی دائمی سعودی در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی در ژنو و مشارکت «کنوانسیون لغو تمامی اشکال تبعیض علیه زنان» (CEDAW) اعلام کرد که زنان سعودی در سال گذشته، 41 درصد از پست‌های ارشد و متوسط در بخش تجارت را عهده‌دار شدند.

ایمان بنت هبّاس المطیری، معاون وزیر بازرگانی سعودی و مدیرعامل مرکز ملی رقابت‌پذیری، تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای توانمندسازی و افزایش مشارکت زنان در توسعه اقتصادی کشورش را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی«واس»، توضیحات المطیری در جریان حضور او در رویداد «نمایندگی برابر و جامع زنان در نهادهای تصمیم‌گیری» بود که از سوی هیئت نمایندگی دائمی سعودی در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی در ژنو، با مشارکت «کنوانسیون لغو تمامی اشکال تبعیض علیه زنان»(سداو)، تحت نظارت هئیت‌های مشترک پادشاهی دانمارک و اتحاد نیجریه در سازمان ملل، در حاشیه پنجاه و سومین اجلاس شورای حقوق بشر برگزار شد.

جایگاه زنان در چشم‌انداز 2030 سعودی

المطیری برای سفرا و نمایندگان هیئت‌های دائمی در ژنو و نمایندگان نهادهای سازمان‌ ملل متحد حاضر در این اجلاس، توضیح داد که «چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی»، رویکرد تحول اقتصادی دولت سعودی، مطابق با دستورات شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران، سازماندهی می‌شود که یکی از اولویت‌های محوری آن، گسترش و تقویت مشارکت زنان در همه زمینه‌ها و ارتقای سطوح مشارکت زنان در روند توسعه سعودی است که هدف تقویت رشد اقتصادی پایدار را دنبال می‌کند.

او گفت که در همین راستا دولت سعودی طرح‌های حمایتی از سیاست‌های مربوط به زنان را در دستور‌کار قرار داده که در دست‌یابی زنان سعودی به پست‌های وزارتی، ممتاز و سفیران و عضویت آنها در مجلس شورا نقش داشته است.

سهم 41 درصدی زنان

به گفته المطیری، زنان سعودی در سال گذشته، 41 درصد از پست‌های ارشد و متوسط مدیریتی در بخش تجارت را تشکیل دادند و نام بیش از 9000 نفر از زنان سعودی پیشگام در پلتفرم ملی زنان پیشگام در پادشاهی عربی سعودی، با هدف تسهیل دسترسی سریع به آنها و مستندسازی روایت‌های موفقیت زنان سعودی به ثبت رسیده است.

معاون وزیر بازرگانی سعودی و مدیر عامل مرکز ملی رقابت‌پذیری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد که این پادشاهی علاوه بر همکاری مستمر خود با سازمان‌های بین‌المللی در زمینه توانمندسازی زنان و حمایت از حقوق بشر، در راستای سیاست‌های حمایتی خود از زنان در محیط کار در تمام زمینه‌ها حمایت می‌کند.

این مقام سعودی از جمله این حمایت‌های دولت از زنان در کشورش را برابری دستمزدها، اقدامات حمایتی و همچنین تامین خدمات سرپرستی کودکان و راه‌اندازی برنامه «وصول» اعلام کرد که بر اساس آن نیز دولت پرداخت 80 درصد هزینه‌های تردد زنان شاغل را بر عهده می‌گیرد.

شایان ذکر است که المطیری پیشتر با نیکول امیلین، از اعضای کمیته«سداو» در حضور نماینده دائمی پادشاهی عربی سعودی در دفتر سازمان ملل در ژنو، دیدار کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید