بغداد: درباره ربوده‌شدن شهروند روسی-اسرائیلی در عراق تحقیق می‌کنیم

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که گروه شبه‌نظامی «حزب‌الله» عراق مسئول ربودن تسورکوف در چند ماه پیش بوده و او هم اکنون نزد این گروه تندروی شیعه زندانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باسم العوادی، سخنگوی دولت عراق گفت که بغداد در حال تحقیق پیرامون ربوده‌شدن الیزابت تسورکوف، پژوهشگر روسی-اسرائیلی توسط یک گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران است.

العوادی، شامگاه پنج شنبه 15 تیر در گفت‌وگو با تلویزیون «العراقیه» تصریح کرد که «دولت عراق به طور رسمی پیرامون ربوده‌شدن تسورکوف در حال تحقیق است.»

Advertisement

سخنگوی دولت عراق افزود: «با توجه به حساسیت موضوع، در حال حاضر موضعی رسمی اعلام نشده است و منتظر تکمیل تحقیقات در این رابطه هستیم.»


واکنش اسرائیل

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه شبه‌نظامی «حزب‌الله» عراق مسئول ربودن تسورکوف در چند ماه پیش بوده و او هم اکنون نزد این گروه تندروی شیعه زندانی است.

این بیانیه تاکید کرده که «الیزابت تسورکوف زنده بوده و دولت عراق مسئول جان وی است.»

یک دیپلمات غربی حاضر در عراق که نخواست نامش فاش شود، اظهار داشت، تسورکوف ژانویه 2022 با گذرنامه روسی وارد عراق شده بود.

به گفته برخی روزنامه‌نگاران عراقی، تسورکوف در حال تحقیق پیرامون فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران از جمله «جریان صدر» به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی بوده است.

پژوهشگری مسلط به چهار زبان

بنا به وبسایت شخصی تسورکوف، او به چهار زبان انگلیسی، عبری، روسی و عربی صحبت می‌کند. او همچنین با «مرکز مطالعات راهبردی نیولاینز» و «کانون اندیشه خاورمیانه» واقع در قدس همکاری می‌کند.

گروه حزب‌الله عراق نیز نسبت به متهم‌شدن این گروه در ربودن این پژوهشگر روسی-اسرائیلی واکنش نشان داد.

ابو علی العسکری، سخنگوی حزب‌الله عراق شب گذشته طی اطلاعیه‌ای در شبکه اجتماعی «تلگرام» اعلام کرد، «اذعان نخست‌وزیر اسرائیل به وجود یک نیروی امنیتی این کشور در عراق، مسئله قابل تاملی بوده که باید با دقت و جدیت مورد توجه قرار گیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید