نتانیاهو بر ادامه و گسترش عملیات ارتش اسرائیل در جنین تاکید کرد

وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام این‌‌که اوضاع شهر جنین را از نزدیک با نگرانی دنبال می‌کند تاکید کرد که تحولات اوضاع در کرانه باختری مستلزم همکاری نیروهای اسرائیلی‌ و فلسطینی‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که نخست‌وزیر اسرائیل از اقدام دستگاه‌های امنیتی این کشور برای بررسی اوضاع جنین و تداوم عملیات در این شهر خبر داد، وزارت امور خارجه مصر ضمن محکوم کردن تهاجم‌ اسرائیل به جنین، خواستار مداخله طرف‌های موثر بین‌المللی برای توقف آن شد.

همزمان با تاکید یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل بر آمادگی نیروهای تحت امرش در تمامی جبهه‌ها به‌منظور اجرای هرگونه سناریو حتمالی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز دوشنبه 12 تیر اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، تمامی کانون‌های خطرساز علیه امنیت اسرائیل را هدف قرار خواهند داد.

نتانیاهو با این بیان که جنین ظرف چند ماه اخیر تبدیل به پناهگاهی برای «تروریست‌ها» شده و اسرائیل به این وضعیت خاتمه می‌دهد، افزود که دستگاه‌های امنیتی متعدد اسرائیل، هم‌اکنون در قلب اردوگاه جنین فعالند.

واکنش آمریکا

در بحبوحه این أوضاع، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه اعلام کرد که این نهاد، اوضاع جاری در کرانه باختری را از نزدیک دنبال می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: «در جریان گزارش‌ها هستیم و اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم و از امنیت اسرائیل و حق آن برای دفاع از مردمش در برابر دو جنبش «حماس» و جهاد اسلامی و گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن ابراز این‌که با نگرانی اوضاع در اردوگاه جنین را دنبال می‌کند، از اسرائیل خواست اقدامات فوری را برای محافظت از غیرنظامیان در جنین به‌عمل آورد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که تحولات اوضاع در کرانه باختری مستلزم همکاری نیروهای اسرائیلی‌ و فلسطینی‌ است.

موضع مصر

از سویی وزارت امور خارجه مصر، دوشنبه طی بیانیه‌ای، تجاوزهای اسرائیل به جنین در کرانه باختری را محکوم کرد و خواهان مداخله طرف‌های موثر بین‌المللی برای توقف آن شد.

در این بیانیه همچنین آمده است که ادامه حملات اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی که چندین کشته و زخمی برجای گذاشته، قابل پذیرش نیست.

دستگاه دیپلماسی مصر با هشدار نسبت به خطرات این حملات که به تضعیف تلاش‌های مصر برای کاهش تنش در اراضی اشغالی می‌انجامد، خواستار مداخله بین‌المللی به هدف توقف آن شد.

واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین

ریاست‌ تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دوشنبه اعلام کرد که در واکنش به عملیات نظامی گسترده اسرائیل در تهاجم به اردوگاه جنین که دست‌کم 9 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته، هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل را کاملا متوقف خواهد کرد.

دفتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان در بیانیه‌ای تاکید کرد که عباس امروز مقرر داشت «کلیه تماس‌ها و دیدارها با طرف اسرائیلی متوقف شده و توقف هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل ادامه یابد»

این تصمیم در پی نشست عباس با دیگر مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطین اتخاذ شد.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیش از این چندین بار هماهنگی امنیتی با اسرائیل را همزمان با امواج خشونت‌های پیشین به حالت تعلیق درآورده بود.

«حمله به زیرساخت‌ها»

همزمان اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل تاکید کرد که عملیات آغاز شده توسط ارتش در جنین و اردوگاه آن تا تحقق اهداف خود که همانا ضربه زدن به زیرساخت‌های گروه‌های فلسطینی مستقر در جنین است، تداوم خواهد داشت.

ادرعی افزود: «این عملیات، محدود به جدول زمانی نیست، بلکه مدت آن به تحقق هدف که همان تضعیف زیرساخت‌های این سازمان‌ها در داخل اردوگاه است، بستگی دارد.»
به گفته او این عملیات، در روزها و هفته‌های آینده برای تضعیف دو جنبش جهاد اسلامی و حماس در اردوگاه جنین، تداوم خواهد یافت.

«نیاز به 24 ساعت دیگر»

این در حالی است که به گفته یک منبع آگاه، ارتش اسرائیل دست‌کم به 24 ساعت دیگر برای تکمیل عملیات جنین نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید