سازمان جهانی بهداشت: ادامه جنگ در سودان به شیوع اپیدمی‌ها منجر می‌شود

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید بر اثر ادامه جنگ بین دو ژنرال سودانی بیش از 100 هزار کودک زیر پنج سال در این کشور از سوء تغذیه حاد و نبود مراقبت‌های بهداشتی رنج برده و نیازمند خدمات پزشکی تخصصی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه، سه‌شنبه 13 تیر اعلام کرد که 4 میلیون کودک و زن باردار و شیرده بر اثر جنگ در سودان از سوء‌تغذیه حاد در این کشور رنج می‌برند.

اظهارات المنظری پس از هشدار تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت درباره کمبود آب، برق، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی بیان می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت گفته است که بر اثر ادامه جنگ و درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان بیش از 70 درصد زیرساخت بهداشتی این کشور ویران شده است.

المنظری، دوشنبه به خبرگزاری «انباء العالم العربی» گفت که بیش از 100 هزار کودک زیر پنج سال از سوء‌تغذیه حاد رنج می‌برند و به مراقبت‌های پزشکی تخصصی نیاز دارند.

او با بیان اینکه خشونت‌های جاری در سودان اثرات شدیدی بر سلامتی و تهدید جان مردم دارد، نسبت به احتمال شیوع بیماری‌های همه‌گیر با شروع فصل بارندگی و به‌دلیل کمبود آب آشامیدنی بهداشتی در این کشور هشدار داد.

المنظری با اشاره به خارج‌شدن ایستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی از سرویس‌دهی و متوسل شدن مردم به مصرف آب غیر بهداشتی رودخانه‌ها، از شیوع احتمالی بیماری‌های ویروسی واگیردار در این کشور ابراز نگرانی شدید کرد.

او گفت، توقف تلاش‌های پزشکی و بهداشتی برای کنترل بیماری‌ها واگیر مانند مالاریا بسیار نگران‌کننده است.

احتمال شیوع اپیدمی جدید

از سویی، مدیر سازمان جهانی بهداشت در منطقه شرق از بدتر شدن سوءتغذیه مردم سودان به‌دلیل ناتوانی بازارهای محلی در تامین مواد غذایی، عدم توانایی مالی و توقف عملیات برنامه جهانی غذا در این کشور ابراز نگرانی کرد.

سازمان جهانی بهداشت پیشتر نسبت به شیوع گسترده شماری از بیماری‌های همه‌گیر در سودان به‌دلیل وخامت نظام بهداشتی و ناتوانی این سازمان و سایر نهادهای بین‌المللی در کمک به مردم‌ در مناطق درگیری هشدار داده بود.

سودان از اواسط آوریل سال جاری شاهد درگیری مسلحانه بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بوده که این درگیری منجر به کشته و زخمی‌شدن صدها نفر شده است.

برآوردهای کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نشان می‌دهد که بیش از 2.2 میلیون نفر در داخل و خارج سودان آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید