رهبر یک باند سوری قاچاق انسان و مواد مخدر بازداشت شد

این باند قاچاق انسان ‌بین 7 هزار 600 تا 21 هزار و 800 دلار برای قاچاق هر نفر دریافت می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«یوروپل»، یک سرکرده باند سوری در راس یک شبکه جنایی را به اتهام قاچاق بیش از 200 مهاجر از طریق خاورمیانه به اروپا، و قاچاق مواد مخدر و سلاح گرم دستگیر کرد.

به گزارش «العربیه»، این قاچاقچی سوری، به همراه 14 عضو دیگر باندش، پس از تحقیقات بین‌المللی در اسپانیا بازداشت شدند.

تحقیقات نشان می‌دهد که این شبکه جنایی که احتمالاً از سال 2017 فعال است، در چندین کشور اتحادیه اروپا و خاورمیانه مستقر بوده و از یک مسیر غیرمعمول طولانی و پرهزینه، برای قاچاق مهاجران غیرقانونی از سوریه به اتحادیه اروپا استفاده کرده است.

یافته‌های این تحقیقات نشان می‌دهد که مهاجران ابتدا از سوریه به سودان یا امارات و سپس به لیبی و پس از آن به الجزایر و از طریق دریای مدیترانه به اروپا منتقل می‌شدند.

برای آخرین مرحله سفر، این باند قاچاق انسان، پناهجویان را از طریق دریای مدیترانه غربی به اسپانیا می‌رساند.

اتباع سوری معمولاً از طریق دریای مدیترانه شرقی، از ترکیه به یونان قاچاق می‌شوند.

اگر چه تعدادی از مهاجران غیرقانونی در اسپانیا باقی مانده‌اند، اما مقصد نهایی اکثر کسانی که موفق به رسیدن به سواحل اسپانیا شده‌اند، کشورهای فرانسه، بلژیک، آلمان و نروژ بوده است.

امکانات گسترده

گزارش‌ها حاکی از آن است که اقدام یوروپل منجر به بازرسی 13 مکان، دستگیری 15 مظنون و کشف انبوهی از اقلام مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه شد.

این اقلام شامل دو قایق تندرو، شش خودرو، تجهیزات الکترونیکی (لپ‌تاپ و یک تبلت و دستگاه جی‌پی‌اس)، دارو، سوخت، تلفن (42 تلفن همراه و دو تلفن ماهواره‌ای) و بیش از 540 هزار دلار پول نقد و اسناد بود.

این شبکه جنایی به رهبری یک مظنون سوری از زیرساخت‌های گسترده در کشورهای مسیر، عمدتاً لبنان، سودان، لیبی و الجزایر بهره می‌برد.

اعضای این شبکه تصمیم داشتند تا حداقل 200 نفر را از طریق مسیر مهاجرتی که به ندرت استفاده می‌شود، از سوریه به سودان یا امارات متحده عربی قاچاق کنند.

در لیبی، قاچاقچیان از مقامات فاسد برای تسهیل انتقال مهاجران به الجزایر استفاده کردند و از آنجا مهاجران با قایق‌های تندرو به اسپانیا منتقل می‌شدند.

در اروپا، اعضای شبکه جنایی مستقر در بلژیک، آلمان و اسپانیا، گذرگاه‌های دریایی را هماهنگ کرده و رفت و آمدهای ثانویه به کشورهای مقصد را تسهیل می‌کردند.

قیمت قاچاق انسان

این باند قاچاق انسان‌ ‌بین 7 هزار 600 تا 21 هزار و 800 دلار برای قاچاق هر نفر دریافت می‌کرد.

این شبکه جنایی، کل تدارکات سفر از جمله حمل‌و‌نقل، کاغذبازی در برخی کشورها، بلیط هواپیما و اقامت در طول مسیر را تسهیل می‌کرده و «سرویس وی‌آی‌پی» آن که تا 21 هزار و 800 دلار قیمت دارد، شامل خدمات اضافی مانند انتقال از نقطه ورود در خاک اسپانیا و اقامت در این کشور بوده است.

این شبکه، اقدامات امنیتی سختگیرانه‌ای را برای اطمینان از نتیجه موفقیت‌آمیز عملیات غیرقانونی خود به اجرا می‌گذاشته‌اند و در چندین نقطه مخفی در امتداد ساحل، دوربین‌های کنترل‌کننده مداربسته نصب کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید