اتحادیه عرب درباره عواقب تشدید خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان هشدار داد

رسانه‌های فلسطینی سه‌شنبه از کشته شدن یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در شهر جنین خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در حالی با تمدید عملیات نظامی در جنین موافقت کرد، که اتحادیه عرب ضمن هشدار نسبت به عواقب این یورش نظامی و پیامدهای ناگوار آن، این رویکرد دولت نتانیاهو را تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه و مانعی بر سر راه تحقق صلح در خاورمیانه دانست.

با تداوم عملیات نظامی اسرائیل در اردوگاه جنین، خبرنگار «العربیه» سه‌شنبه 13 تیر گزارش داد که نتانیاهو نشستی را برای ارزیابی وضعیت امنیتی جنین و نوار غزه برگزار کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه 13 تیر با بیان این‌که «حمله خودرویی در تل‌آویو ما را از ادامه جنگ علیه تروریسم باز نمی‌دارد» گفت که دولت او اجازه تبدیل شدن مجدد شهر جنین به «پایگاه تروریسم» را نخواهد داد و عملیات گسترده ارتش اسرائیل در جنین در نوع خود آخرین نخواهد بود.

همزمان یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، ارزیابی وضعیت اردوگاه جنین را با روسای سرویس‌های امنیتی، شاباک و سرویس‌های اطلاعاتی کشورش، تکمیل کرد.

گالانت با تاکید بر این که عملیات نظامی ارتش اسرائیل در شهر جنین تا نابودی «زیرساخت‌های تروریستی» ادامه خواهد داشت، افزود که نیروهای اسرائیلی از آزادی عمل کامل در جنین برخوردارند.

واکنش‌های بین‌المللی

در واکنش به تشدید تنش‌ها ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا سه‌شنبه گسترش شهرک‌سازی اسرائیل را غیرقانونی و مانعی بر سر راه تحقق صلح دانست.

سوناک با دعوت از اسرائیل به حفظ خویشتن‌داری و محافظت از غیرنظامیان در شهر جنین، خواستار پرهیز از تنش‌افزایی در غزه و کرانه باختری شد.

از سویی دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، نگرانی خود را از شدت عملیات هوایی و زمینی در جنین ابراز کرد. این دفتر ناراحتی عمیق خود را پس از کشته‌شدن 3 کودک فلسطینی در جنین در جریان عملیات اسرائیل اعلام داشت.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز بر ضرورت توقف خشونت‌ها در اسرائیل و کرانه باختری تاکید کرد.

جلوگیری از ورود تیم‌های پزشکی

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که از ورود تیم‌های پزشکی برای درمان مجروحان حملات جنین و همچنین دسترسی به افرادی که به شدت زخمی شده‌اند، جلوگیری شده است.

وسام بکر، رئیس بیمارستان دولتی جنین هم فاش کرد که نیروهای اسرائیلی، در حمله به فلسطینیان، سر و اعضای حساس بدن را هدف قرار می‌دهند و تعامل با انبوهی از زخمی‌ها در مراکز درمانی، کارکنان این مراکز را با چالشی دشوار مواجه خواهد ساخته است.

خبرنگار «العربیه» ساعاتی پیش گزارش داد که صدای انفجارهای قوی در ساعات شب در سراسر جنین شنیده شد و نیروهای اسرائیلی در داخل اردوگاه جنین به کندی در حال پش‌روی هستند.

11 کشته در جریان عملیات جنین

از سوی دیگر وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان عملیات اسرائیل در جنین به 11 نفر افزایش یافته و بیش از 100 نفر زخمی شدند که حال بیش از 20 نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

روزنامه «جروزالم پست» سه‌شنبه به نقل از دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل نوشت که عملیات نظامی در جنین ممکن است با سرعتی بیشتر از برآورد اولیه و چه‌بسا ظرف چند روز پایان یابد.

به گفته این سخنگو، عملیات جنین پس از مواجهه با مقاومت یا مشکلات جانبی کمتر از پیش‌بینی سرویس اطلاعاتی، به اکثر اهداف خود دست یافته و حدود 120 نفر دستگیر شدند که تعدادی از آنان آزاد شدند.

استقرار 1000 نظامی اسرائیلی در اطراف اردوگاه

خبرنگار «العربیه» پیشتر از استقرار حدود 1000 نظامی از نیروهای ویژه اسرائیلی در مجاورت اردوگاه جنین خبر داد و افزود: نیروهای اسرائیلی به استقرار و تحرکات خود با هدف تدارک تهاجم جدید، ادامه می‌دهند.

او افزود که هواپیماهای تجسسی اسرائیل بر فراز جنین، پیش از آغاز مرحله دوم عملیات تهاجم به اردوگاه به پرواز درآمدند.
در ادامه تنش‌ها و یورش ارتش اسرائیل به شهر جنین در کرانه باختری، ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، لحظه تخلیه چندین نظامی اسرائیلی زخمی از صحنه درگیری‌ با فلسطینی‌های مسلح در شهر جنین را نشان می‌دهد.

نیروهای اسرائیلی با یورش به مناطق مسکونی داخل اردوگاه جنین، عملیات دستگیری را در اطراف آن انجام دادند. در همین راستا، یک منبع نظامی اسرائیلی به روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گفت که مرحله دوم هجوم به اردوگاه جنین، تا ساعاتی دیگر آغاز خواهد شد.

همزمان تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که اسرائیل، صدها خانوار فلسطینی را مجبور به ترک اردوگاه جنین کرده است.
هلال احمر فلسطین نیز خاطرنشان کرد که تیم‌های امدادی آن بیش از 500 خانواده را از اردوگاه تخلیه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید