سعودی با احضار سفیر سوئد در ریاض سوزاندن قرآن را شدیدا محکوم کرد

این حادثه باعث اعتراضات در بغداد مقابل سفارت سوئد شد و چندین کشور عربی و خارجی آن را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی با فراخواندن سفیر سوئد، نسبت به اقدام یک شهروند تندروی این کشور در سوزاندن قرآن برابر مسجد مرکزی استکهلم به شدت اعتراض کرد.

این وزارتخانه با محکوم کردن این اقدام، از دولت سوئد خواست تا تمام اقداماتی را که مستقیماً با تلاش‌های بین‌المللی در جهت گسترش ارزش‌های مدارا، میانه‌روی، رد افراط‌گرایی در تضاد است و احترام متقابل لازم برای ایجاد روابط بین مردم و کشورها را تضعیف کند، متوقف کند.

اعمال ناپسند وغیرقابل قبول

بیانیه وزارت خارجه سعودی در محکومیت حادثه سوزاندن قرآن پس از آن صادر شد که کمیته اجرایی و دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی یکشنبه به دعوت سعودی در مقر خود در جده، نشست اضطراری برای بحث درباره حادثه سوزاندن قرآن کریم و پیامدهای مربوط به این حادثه برگزار کرد.

دکتر صالح بن حمد السحیبانی نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان همکاری اسلامی، حضور فعال در این نشست را برای گفت‌وگو درباره اقدامات تحریک آمیز آشکار و اعمال مکرر شنیع در تعرض به حرمت قرآن کریم بسیار ارزشمند دانست.

او با بیان اینکه سعودی این اقدامات نفرت‌انگیز مکرر را به شدت محکوم کرده و تاکید کرد که این اعمال نفرت‌انگیز تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و به طور آشکارا نفرت‌پراکنی و نژادپرستی را تحریک می‌کند.

محکومیت بین المللی

چهارشنبه گذشته مصادف با اولین روز عید قربان، یک مرد عراقی یک جلد قرآن را پاره کرد و در بیرون مسجد مرکزی استکهلم سوزاند.

این حادثه باعث اعتراضات در بغداد مقابل سفارت سوئد شد و چندین کشور عربی و خارجی آن را محکوم کردند.

حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی که 57 کشور عضو آن هستند، بر لزوم ارسال تذکری مستمر به جامعه بین‌المللی در خصوص اعمال فوری قوانین بین‌المللی که به وضوح هرگونه نفرت‌پراکنی دینی را ممنوع می‌کند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید