تداوم درگیری‌های شدید در ام‌درمان و پایتخت سودان

بازگشت انفجارهای مهیب در منطقه نیالا در اقلیم دارفور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارشگر «العربیه» در سودان، یکشنبه 11 تیر از درگیری مجدد بین ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» در پایتخت این کشور و پرواز جنگنده‌ها بر فراز ام‌درمان خبر داد.

خبرنگار العربیه همچنین از افزایش تنش‌ در منطقه نیالا در دارفور در غرب سودان خبر داد. او از شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در محله‌های مرکزی و شمالی نیالا، مرکز ایالت دارفور که طی هفته‌های گذشته شاهد درگیری‌ بین ارتش و پشتیبانی سریع بود، خبر داد.

ادامه خونریزی‌ها در دارفور

از زمان شروع درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در اواسط آوریل (2023)، نگرانی‌ها از تشدید وضعیت در دارفور تشدید شده است، به ویژه از آنجایی که این منطقه در سال‌های گذشته شاهد درگیری‌های متناوب قبیله‌ای بوده است.

این منطقه پهناور که چندین قبیله عرب و آفریقایی در آن زندگی می‌کنند و به داشتن سرزمین‌های حاصل‌خیز کشاورزی که مساحت آن تقریباً معادل فرانسه است، معروف است اما به‌رغم این شرایط ویژه اقتصادی اخیرا مملو از خاطرات دردناک جنگ داخلی ویرانگری بوده که از دو دهه ادامه دارد و تاکنون هزاران کشته بر جای گذاشته است.

درگیری در سال 2003 زمانی آغاز شد که گروهی از شورشیان مقابل نیروهای دولتی که از سوی شبه‌نظامیان که در آن زمان به اسب سواری معروف بودند، ایستادند. آن خشونت‌ها به کشته‌شدن حدود 300 هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها انسان دیگر منجر شد.

منطقه دارفور به‌رغم امضای قراردادهای صلح متعدد اما از سال 2003 تاکنون شاهد ادامه تنش‌ها بوده است و همیشه آتش زیر خاکستر بوده که هر آن برای شعله‌ور شدن آماده است.

خشونت‌ها در طول دو سال گذشته قبل از اینکه نسبتاً آرام شود، به طور متناوب افزایش یافته است، اما پس از درگیری که دو ماه پیش بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع رخ داد، دوباره شعله‌ور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید