اکسیوس: آمریکا خواستار تخلیه سایت نظامی حزب‌الله در مرز اسرائیل شد

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند که وزارت خارجه و دفاع آمریکا بر لزوم تخلیه پایگاه نظامی حزب‌الله در منطقه مرزی با اسرائیل تاکید دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پایگاه خبری اکسیوس به نقل از مقامات اسرائیلی و آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده بر دولت و ارتش لبنان فشار می‌آورد تا سایت نظامی حزب‌الله لبنان در مرز این کشور با اسرائیل را برچیند.

این مقامات که آکسیوس نامی از آنها نبرده است، گفتند حزب‌الله چند هفته پیش این پایگاه را در بخشی که جزو خاک اسرائیل بوده، ایجاد کرده است.

به گزارش اکسیوس، یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد که حزب‌الله در هشتم آوریل گذشته در منطقه‌ای در 30 متری جنوب خط آبی که سازمان ملل آن را جزو «سرزمین اسرائیل» می‌داند، چادر نصب کرده است.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی به اکسیوس گفتند، وزارت خارجه و دفاع آمریکا به نیروهای موقت سازمان ملل مستقر در لبنان و دولت و ارتش لبنان بر لزوم تخلیه سایت نظامی حزب‌الله از این منطقه تاکید کردند.

پس از مانورهای اخیر حزب‌الله در ماه گذشته، منابع غربی به «العربیه» گفتند که این شبه‌نظامیان از زیرساخت‌های اطلاعاتی ارتش لبنان برای دستیابی به اهداف تروریستی و نظامی سوء استفاده می‌کنند.

منبع اکسیوس افزود، حزب‌الله عوامل دست‌نشانده خود را در نهادهای رسمی اطلاعاتی لبنان مستقر کرده است.

این منبع ادامه داد که طی یک سال گذشته حزب‌الله از طریق یک نیروی خود به نام «ح.م» به نهادهای اطلاعاتی ارتش لبنان نفوذ کرده و از کمک‌های غرب به نیروهای مسلح لبنان نیز سوءاستفاده کرده است.

به گفته این منبع، حزب‌الله بدون اطلاع فرماندهی ارتش از رادارهای فرودگاه بیروت و نیروی دریایی این کشور استفاده می‌کند.

نیروهای حزب‌الله در ماه گذشته برای اولین بار رزمایشی بزرگ با موشک، مسلسل و چندین تانک انجام دادند.

در این مانور نظامی گسترده که در جنوب لبنان اجرا شد، صدها تن از اعضای حزب‌الله در حالی که پرچم‌های زرد این گروه را بر خودروهای خود نصب کرده بودند، تمرینات شبیه‌سازی حمله زمینی و حمله با موشک‌های کوتاه‌برد حمل‌شده بر شانه‌ را انجام دادند.

از زمان جنگ جولای اسرائیل علیه لبنان در سال 2006، که در آن لبنان متحمل خسارات جانی و مادی سنگینی شد، اکثر لبنانی‌ها انتقادات شدیدی را علیه حزب‌الله مطرح کردند.

لبنان طی سه سال اخیر در بدترین بحران اقتصادی تاریخ معاصر خود گرفتار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید