تداوم غارت کمک‌های بشردوستانه و نقض آتش‌بس در سودان

ارتباط برخی مناطق دارفور با جهان در سایه نبود برق، اینترنت یا تلفن، کاملاً قطع شده و فعالان سودانی نسبت به وخیم‌ترشدن أوضاع، هشدار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت هفت هفته از آغاز درگیری‌ها در سودان میان ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» و به‌رغم 13 آتش‌بس اعلام شده، عملیات غارت و چپاول، خارطوم و سایر مناطق در منطقه دارفور را به کانون آشوب و بلوا تبدیل کرده است.

شورای پناهجویان نروژ«ان او ای اس»، سه‌شنبه 9 خرداد تاکید کرد، عملیات سرقت در پایتخت سودان گسترش یافته و برخی از مناطق به طور کامل چپاول شده‌اند.

توزیع مواد غذایی و سایر کمک‌های بین‌المللی نیز به دلیل فروپاشی سیستم بانکی و سایر موانع لجستیکی، مانند قطع ارتباطات و کمبود پول نقد برای خرید مواد لازم، با مشکل مواجه شده است.

نبود آب و برق

آب لوله‌کشی هم دیگر به برخی از مناطق خارطوم نمی‌رسد و جریان برق فقط برای چند ساعت در هفته در دسترس است و 75 درصد بیمارستان‌ها عملا تعلیق شده‌اند.

بیمارستان‌هایی که به کار خود ادامه می‌دهند، تجهیزات پزشکی و داروی کمی دارند و مجبورند سوخت مورد نیاز برای ژنراتورهای برق را به بیست برابر قیمت اصلی آن بخرند.

هشدار در مورد وخیم‌تر شدن اوضاع

از زمان آغاز نبردها در 15 آوریل، سازمان‌های بشردوستانه، خواستار تامین امنیت برای تسهیل دسترسی آنها به خارطوم و دارفور به منظور پرکردن انبارهایی هستند که در اثر جنگ غارت یا ویران شده‌اند.

این مراکز تا این لحظه صرفا توانسته‌اند مقدار بسیار کمی دارو و غذا تحویل دهد، زیرا کارکنان آن‌ها به دلیل درگیری‌های پراکنده، قادر به تردد نیستند و محموله‌های کمک‌های واصله از طریق هوایی، همچنان در گمرک گیر گرده‌اند.

ارتباط برخی مناطق دارفور با جهان در سایه نبود برق، اینترنت یا تلفن، کاملاً قطع شده و فعالان سودانی نسبت به وخیم‌ترشدن أوضاع، هشدار می‌دهند.

سودان حتی قبل از این بحران، یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود، به طوری که از هر سه شهروند، یک نفر از گرسنگی رنج می‌برد و برق روزانه برای مدت طولانی قطع می‌شد و سیستم بهداشت و درمان در آستانه فروپاشی قرار داشت.

به گفته سازمان ملل متحد، در حال حاضر، 25 میلیون نفر از 45 میلیون سودانی برای ادامه حیات، به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید