البرهان: اگر پشتیبانی سریع بر تداوم جنگ اصرار کند نیروی کشنده به‌کار خواهیم برد

طرفین درگیر در سودان برای تمدید 5 روزه آتش‌بس قبلی که به‌منظور کمک‌رسانی بشردوستانه اعلام شده است، توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان سه‌شنبه 9 خرداد در جریان بازدید از سربازان گفت ما هنوز از نیروی مفرط یا کشنده استفاده نکرده‌ایم، اما اگر نیروهای پشتیبانی سریع، بر مواضع خود و تداوم جنگ اصرار ورزند، در استفاده از نیروی کشنده تردید نخواهیم کرد.

وی همچنین تصریح کرد که برخلاف آنچه در رسانه‌ها گفته می‌شود، نیروهای عمده و اصلی ارتش سودان همچنان در میدان هستند.

البرهان همچنین تأیید کرد که ارتش سودان کنترل کامل همه سایت‌های نظامی در کشور را در دست دارد.

دومین حضور در ملا عام

این دومین حضور علنی عبدالفتاح البرهان از زمان آغاز درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در اواسط آوریل است.
ارتش سودان در 17 مه، کلیپ‌های ویدیویی منتشر کرد که البرهان را در حال بازرسی از سربازان داخل مقر فرماندهی کل در خارطوم، پایتخت این کشور نشان می‌داد.

تمدید آتش‌بس 5 روزه

گفتنی است که پادشاهی عربی سعودی و آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بودند که نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در جده برای تمدید آتش‌بس به مدت 5 روز به توافق رسیده‌اند.

همچنین اعلام شد که دو طرف متخاصم توافق کرده‌اند درباره آتش‌بس طولانی مدت بحث کنند، که ممکن است مستلزم تخلیه نیروها از مناطق شهری، از جمله خانه‌های غیرنظامیان باشد.

در توافق اخیر تاکید شد که دو طرف همچنان باید به تعهدات خود بر اساس توافقنامه آتش‌بس کوتاه مدت منعقد شده در 20 مه مبنی بر حفاظت از غیرنظامیان در سودان پایبند باشند.

درگیری‌های متناوب

روز گذشته خارطوم شاهد آرامش نسبی بود، زیرا توافق آتش‌بس کوتاه‌مدت وارد آخرین ساعات خود شد که بار دیگر به مدت 5 روز تمدید شد.
با این حال، این آتش‌بس کوتاه بدون نقض از سوی طرفین متخاصم نبود، زیرا درگیری‌های متناوب بین دو نیروی نظامی در روزهای گذشته همچنان ادامه داشت.

700 کشته در درگیری‌های سودان

درگیری بین‌ عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش و محمد حمدان دقلو (معروف به حمیدتی) فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در 15 آوریل و پس از آماده شدن آنها برای امضای توافقنامه چارچوبی که ویژگی‌های یک روند گذار سیاسی جدید در کشور را مشخص می‌کند، آغاز شد.

قرار بود آنها راه را برای انتخابات عمومی تحت رهبری یک دولت غیرنظامی هموار کنند.

پیشتر نظامیان به بهانه‌های مختلف دولت موقت غیرنظامی سودان به ریاست نخست‌وزیر عبدالله حمدوک را در اکتبر 2021، منحل کردند.

این درگیری‌های بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع تاکنون به کشته شدن بیش از 700 نفر و مجروح شدن هزاران نفر منجر شده است، علاوه بر این، نزدیک به 1.4 میلیون نفر از خانه‌های خود آواره شده و بهر مناطقی در سودان یا به کشورهای همسایه فرار کردند.

همچنین بسیاری از ادارات بهداشتی و نهادهای دولتی از زمان آغاز درگیری‌ها تعطیل شدند.

در خارطوم تأسیسات عمومی، فرودگاه‌ها، بانک‌ها و سایر نهادهای مانند وزارت بهداشت مختل یا به طور کلی تعطیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید