فضانوردان سعودی با پایان ماموریت فضایی خود در مسیر بازگشت به زمین هستند

طبق برنامه‌ریزی انجام شده کپسول فضایی حامل فضانوردان پس از پیمودن مسیرهای پیش‌بینی شده صبح چهارشنبه 10 خرداد به زمین خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریانه برناوی و علی القرنی، فضانوردان سعودی، سه‌شنبه، 9 خرداد از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شدند تا پایان یک ماموریت تاریخی را رقم بزنند.

سازمان «ناسا» در توئیتی اعلام کرد که پس از بیش از یک هفته فعالیت علمی در مدار، فضانوردان در حال سوار شدن به فضاپیمای «دراگون» برای بازگشت به زمین هستند.

برناوی که اولین زن عربی بود که به همراه همکارش القرنی در سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی، از هفته گذشته به یک ماموریت فضایی رفت، روز دوشنبه، 8 خرداد سخنرانی صمیمانه‌ای از فضا ایراد کرد و گفت: «هر داستانی پایانی دارد.»

این کارشناس آزمایشگاه تحقیقاتی افزود: «این تنها آغاز عصر جدیدی برای کشور و منطقه ما است.»

به گزارش «العربیه»، روز دوشنبه، دو شهروند سعودی و همکاران آمریکایی آنها، پگی ویتسون و جان شافنر - که فضانوردان ماموریتی موسوم به Axiom-2 را تشکیل می‌دهند، تمام رویدادهای علمی و رسانه‌ای را به پایان رساندند و شروع به بسته‌بندی فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون برای بازگشت به خانه کردند.

ناسا، اسپیس ایکس و آکسیوم اسپیس، خروج فضانوردان از ایستگاه را در وب سایت‌ها و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود به صورت زنده پخش می‌کنند.
پخش ناسا در ساعت 5 بعدازظهر روز سه‌شنبه به وقت GST، زمانی که بسته شدن دریچه فضاپیمای دراگون انجام می‌شود، آغاز شد.

فضانوردان Ax-2 در طول مدتی که در آزمایشگاه در مدار بودند، بیش از 20 فعالیت علمی، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات (علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات) و بیش از 20 مطالعه تحقیقاتی در زمینه ریز‌گرانش و همچنین هشت رویداد رسانه‌ای را با موفقیت انجام دادند.

ریانه برناوی و علی القرنی، فضانوردان سعودی نیز روز دوشنبه، 8 خرداد، سه تجربه آگاهی آموزشی با مشارکت 12 هزار دانش‌آموز در مدارس مختلف سعودی، از طریق پخش زنده میان‌کنشی با استفاده از ماهواره‌ها را در ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی، به پایان بردند.

47 سایت و مدرسه، به صورت همزمان، پیگیری و اجرای آزمایش‌ها با همکاری وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملک عبدالعزیز و همراهانش موسوم به «الموهبه»، ویژه استعدادیابی و خلاقیت و همچنین مدارس ریاض و مسک را شاهد بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم