درخواست نیروهای پشتیبانی سریع برای برقراری آتش‌بس دائمی در سودان

سعودی و آمریکا روز گذشته اعلام کردند نمایندگان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع با تمدید آتش‌بس جاری برای پنج روز دیگر موافقت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسف عزت، مشاور سیاسی محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در سودان گفت که طی پنج روز آینده برای برقراری دائمی آتش‌بس در کشور تلاش خواهد شد.

او شامگاه دوشنبه هشتم خرداد به «العربیه» گفت، «در روزهای آینده درباره دلایل شکست آتش‌بس‌های پیشین با ارتش سودان بحث و گفت‌وگو می‌کنیم.»

یوسف عزت تاکید کرد که نیروهای پشتیبانی سریع به‌دنبال ایجاد فرصت برای غیرنظامیان جهت مشارکت در روند سیاسی سودان هستند.

این مقام درباره شرایط سلامتی محمد حمدان دقلو گفت که فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در سلامتی کامل به سر می‌برد و مشغول انجام مسئولیت‌های خویش است.

تمدید آتش‌بس

سعودی و آمریکا روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کردند که نمایندگان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع با تمدید آتش‌بس جاری برای پنج روز دیگر موافقت کردند.

طبق این بیانیه، دو طرف درگیری توافق کردند درباره ایجاد آتش‌بس طولانی مدت و خروج نیروهای نظامی از مناطق شهری و مسکونی گفت‌وگو کنند.

خارطوم، پایتخت سودان روز گذشته پس از تمدید آتش‌بس میان دو طرف منازعه شاهد آرامش نسبی بود.

با این حال گزارش‌هایی از نقض آتش‌بس و درگیری‌های پراکنده میان دو طرف نزاع در خارطوم و برخی شهرهای اطراف منتشر شد.

درگیری میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع از 15 آوریل گذشته آغاز شد. قرار بود دو طرف منازعه کنونی بر تعیین چارچوب کلی روند سیاسی و انجام انتخابات با هدف واگذاری قدرت به غیرنظامیان توافق کنند.

درگیری‌های جاری تاکنون 700 کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته است. افزون بر آن حدود 1.4 میلیون سودانی نیز آواره شده و بخشی از آنها به کشورهای مجاور سودان فرار کردند.

بسیاری از نهادها و سازمان‌های دولتی از جمله مراکز درمانی، خدمات عمومی، فرودگاه‌ها و بانک‌ها در مناطق درگیری به‌ویژه خارطوم تعطیل شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید