بایدن: از اردوغان خواستار پیوستن سوئد به «ناتو» برابر تحویل «اف-16» به ترکیه شدم

ریاست جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه اعلام کرد پرزیدنت بایدن در تماسی تلفنی، انتخاب مجدد اردوغان به سمت رئیس جمهوری ترکیه را به او تبریک گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 8 خرداد در اظهاراتی به خبرنگاران درباره محتوای تماس تلفنی خود با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که رئیس‌جمهوری ترکیه، موضوع امکان فروش جنگنده‌های «اف 16 »آمریکا به ترکیه را مطرح کرد و او هم متقابلا موافقت ترکیه با الحاق سوئد به «ناتو»را خواستار شد.

بایدن افزود: «هفته آینده درباره آن (الحاق سوئد به ناتو) بیشتر صحبت خواهیم کرد.»

آنکارا به دلیل حضور عوامل کرد در سوئد که به شدت از رئیس جمهوری ترکیه انتقاد می‌کنند، از پذیرش پیوستن سوئد به «ناتو» خودداری کرده است.

ریاست جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که بایدن، طی تماسی تلفنی، انتخاب مجدد اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود برای یک دوره جدید را تبریک گفت، بی‌آن که جزئیات بیشتری از این تماس را فاش سازد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران دو کشور پیرامون مسائل دوجانبه و چالش‌های جهانی گفت‌وگو کردند و در خصوص توسعه همه جانبه روابط میان آمریکا و ترکیه توافق داشتند.

بر اساس این بیانیه، «بایدن در تماس تلفنی با اردوغان، انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس جمهوری را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری، خواسته‌های مردم ترکیه را برآورده سازد.»

در این بیانیه تاکید شد که روسای جمهوری دو کشور، چالش‌های منطقه‌ای و جهانی را مورد بحث و بررسی قرار داده و تاکید کردند که مناسبات واشینگتن و آنکارا با توجه به این چالش‌ها، اهمیت بیشتری یافته و در خصوص توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها، توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید